Rusya Ukrayna Savaşında Kritik Dakikalar! Müzakereler Başladı... Ateşkes mi ? Savaş mı ? Dünya'nın Gözü Bu Masada!...

Son dakika haberi... Ukrayna - Rusya savaşında 5'inci güne girilirken bölgeden çatışma ve bombardıman sürüyor. Ukrayna savaşta 14 çocuğun öldüğünü söyledi. Başkent Kiev'in yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusundaki Chernihiv'in merkezindeki bir konut Rus füzesi isabet etti. Kiev'de ve Harkiv güne patlama sesleri ile uyanırken Ukrayna lideri Zelenski'den 'önümüzdeki 24 saat kritik' açıklaması geldi. Önümüzdeki dakikalarda ise Belarus sınırında iki ülkenin heyetleri bir araya gelecek. Dünya'nın gözü bu masadan çıkacak açıklamada!.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

15.05 AB savunma bakanları Ukrayna krizini görüşmek üzere toplanıyor

Avrupa Birliği (AB)'nin AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Fontelles, Ukrayna işgalini görüşmek üzere bloğun savunma bakanlarıyla bir toplantı düzenliyor. Josep Borrell tarafından paylaşılan bir tweet'e göre, toplantının gündeminde AB'nin Ukraynalılara yardımının koordine edilmesi olacak.

14.55 Rus iş insanı ve Chelsea spor kulübünün sahibi Roman Abramovich, sözcüsü aracılığıyla Rusya ve Ukrayna arasında devam eden çatışmaların sonra ermesi için arabuluculuk yapmayı kabul ettiğini açıkladı.

14.18 AB'den Ukrayna'nın 'acil üyelik' talebine ilk yanıt geldi. AB yetkilisi Charles Michel, Kiev'in bir Rus işgali karşısında üyelik için çağrıda bulunması nedeniyle 27 üye ülke arasında bloğun genişletilmesi konusunda anlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

Kiev'in katılmak için resmi bir talepte bulunması gerektiğinin altını çizen Michel, 'AB içinde genişleme konusunda farklı görüşler ve hassasiyetler var' dedi.

13.41 Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporizhzhia santralini ele geçirdiği iddialarını yalanladı.

Ukrayna'nın devlete ait nükleer şirketi Energoatom, Interfax haber ajansına Moskova'nın bu tür iddialarının 'mutlak bir yalan, sahte haber' olduğunu söyledi.

13.20 Dünyanın beklediği Rusya ve Ukrayna arasındaki kritik görüşme başladı. Kremlin 'Müzakereler sessiz ilerleyecek' açıklaması yaptı.

Görüşmenin başında basın mensupları salona alındı. Tarihi anlar kameralara yansıdı.

Ukraynalı yetkililer gündemlerindeki ana konunun ateşkes ve Ukrayna topraklarından askerlerin çekilmesi olduğunu açıklamıştı.

Daha önce, lojistik ve güvenlik sorunları nedeniyle görüşmelerin ertelendiği bildirilmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy Pazar günü yaptığı konuşmada, bu görüşmelerden bir ilerleme beklemediğini söylemişti. Ancak, küçük de olsa bu şansı denemeleri ve kullanmaları gerektiğini de sözlerine eklemişti.

Haber

13:10 Putin, Batı yaptırımlarından sonra ekonomiye odaklandı. Kremlin'den yapılan açıklamada Rus liderin bugün kurmaylarıyla ekonomiyle ilgili bir toplantı yapacağı açıklandı.

Kremlin'den yapılan açıklamada ayrıca Rusya'nın batı yaptırımlarından sağ salim kurtulacağı belirtildi. Kremlin Sözcüsü Peskov, Batı'nın Ukrayna'ya silah tedariğinin uzun vadede çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Açıklamada Putin'in dün verdiği nükleer caydırıcı güçlerini en yüksek alarm düzeyine geçirme emrinin ikinci bir anlam taşımadığının altı çizildi.

Batının Rusya'ya yönelik yaptırımlarına cevapların ise Moskova'nın çıkarları göz önünde bulundurularak verileceği belirtildi.

13.06 Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR), işgali nedeniyle Ukrayna'dan komşu ülkelere kaçanların sayısının 422 bine ulaştığını açıkladı.

12.55 Ukrayna Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Kiev bölgesinde bulunan yerel müze Ivankiv’e yapılan saldırı sonucu yandığı ve ünlü Ukraynalı ressam Mariia Pryimachenko’nun 25 eserinin yanarak yok olduğu ifade edildi.

GÖRÜŞMELER TSİ 12.00'DA BAŞLADI

11.55 Ukrayna lideri Zelenski, 'Kendi kabiliyetimizin farkında değildik. Müttefiklerimizle her bir konuşmada dünyada Ukraynalıların kim olduğunu gösteriyoruz' dedi.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti;

'Bizim müttefiklerimizle her bir konuşmamızda, Ukraynalıların kim olduğunu gösteriyoruz. Şu an bir düşünün, Rusya saldırısından sadece 4 gün sonra 16 Ukraynalı çocuk öldü, 45 çocuk yaralandı. Rus işgalcilerin yaptığı her bir suç bizi daha fazla birleştiriyor.'

Zelenski ayrıca 'acil AB üyeliği' talep ettiklerini duyurdu.

11.51 Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Wang Pekin'in Rusya'nın SWIFT ödeme sisteminden çıkarılması konusundaki tutumu sorulduğunda, 'Çin, sorunları çözmek için yaptırımların kullanılmasını desteklemiyor ve uluslararası hukukta temeli olmayan tek taraflı yaptırımlara karşı çıkıyor' dedi.

11.28 Ukrayna heyeti Rusya ile müzakerelerin yapılacağı yere ulaştı. Heyete Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Zelenski'nin partisinin lideri milletvekili David Arakhamia başkanlık ediyor.

11.20 AB Yüksek Temsilcisi Borrell, 'Bugün AB savunma bakanlarını, Rusya'nın sebepsiz saldırısı karşısında Ukrayna'daki son durumu tartışmak üzere bir araya getiriyorum' dedi.

Borrell görüşmede Ukrayna'ya yapılacak yardımın koordinasyonunun masaya yatırılacağını belirtti.

10.58 Alman Borsası (Deutsche Boerse) Aeroflot, Lukoil, Sberbank ve VTB hisselerinde işlemleri askıya aldı.

11.28 Ukrayna heyeti Rusya ile müzakerelerin yapılacağı yere ulaştı. Heyete Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Zelenski'nin partisinin lideri milletvekili David Arakhamia başkanlık ediyor.

11.20 AB Yüksek Temsilcisi Borrell, 'Bugün AB savunma bakanlarını, Rusya'nın sebepsiz saldırısı karşısında Ukrayna'daki son durumu tartışmak üzere bir araya getiriyorum' dedi.

Borrell görüşmede Ukrayna'ya yapılacak yardımın koordinasyonunun masaya yatırılacağını belirtti.

10.58 Alman Borsası (Deutsche Boerse) Aeroflot, Lukoil, Sberbank ve VTB hisselerinde işlemleri askıya aldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN