Seçer'den metro yorumu: 'Mersin tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir televizyon kanalının akşam haberlerinde metro projesinde yapım aşamasına geldiklerini anlatan Seçer, 'Bu, Mersin tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir televizyon kanalının akşam haberlerinde metro projesinde yapım aşamasına geldiklerini anlatan Seçer, “Bu, Mersin tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı” dedi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Başkan Vahap Seçer, bir televizyon kanalının akşam haberlerinde canlı yayına katılarak Mersin’de gerçekleştirdikleri hizmet ve projelerle hayata geçirecekleri projeleri anlattı. Göreve geldikleri günden beri beri önemli hizmetler yaptıklarını belirten Seçer, “Çok şey yapıldı. Ama bu demek değildir ki Mersin hizmete doydu. Tabi daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz var” diye konuştu.

“Sosyal belediyecilik; bizim asıl vazifemiz bu”

Başkan Seçer, CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanının sık sık bir araya gelerek değerlendirmeler yaptığını hatırlatarak, pandemi döneminde büyük yatırımlara ara verdiklerini ve sosyal hizmetleri ön plana çıkardıklarını söyledi. Hayata geçirdikleri hizmetlerle yurttaşlardan güzel dönüşler aldıklarını dile getiren Seçer, “İnsanlar açken, ekonomik sıkıntı yaşarken, acı çekerken, travma yaşarken; yolu, kaldırımı veya bir başka beton yatırımını düşünemez bir belediye başkanı. Belediyecilikte zaten Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin bakış açısı bu değil. Sosyal belediyecilik; insanlara dokunmak, onların acısını dindirmek, mutluluğunda birlikte olmak, güçlüğünü paylaşmak, bizim asıl vazifemiz bu. Bunu da gayet güzel başardık. Sokaktan almış olduğumuz dönüşler, insanların bizimle paylaştıkları mutlulukları; bunları görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Belediye bünyesinde Göç Masası oluşturduk”

Seçer, 2011 senesinde Suriye’de başlayan olayların ardından Mersin’in de yoğun göç aldığını, bunun neticesi olarak Mersin’in 1 000 000 868 bin seviyesinde bulunan nüfusuna 400 000 göçmenin eklendiğini söyledi. Seçer, şöyle devam etti: “Sizin bütün olanaklarınızı, gelirlerinizi 1 000 000 868 bine göre kanunlar belirlemiş ama sizin hizmet ettiğiniz vatandaş sayısı bunun 400 000 üstünde. Yani yaklaşık olarak yüzde 25 daha fazla nüfusa hizmet etmek durumunda kalıyorsunuz. Bir kere olayın ekonomik travmasından başlayalım. Tabi ki sosyal olarak da önemli problemlerle karşı karşıya kalıyoruz ama ben kentin belediye başkanıyım. Her konu da olduğu gibi bu konu da da şikayetten öte çözüm sunmak zorundayız. Örneğin, belediye içerisinde Göç Masası oluşturduk. Birleşmiş Milletlerin Göç Örgütü, Mülteciler Yüksek Komiserliği, Alman GİZ Teşkilatına kadar pek çok global kuruluşla işbirliği yapıyoruz. İller Bankasının koordinasyonunda FRIT II kapsamında altyapı kredileri, olanakları zorluyoruz ki, bu ekonomik travmayı atlatabilelim. ‘Ne derece yeterli oluyor’ derseniz, elbette ki yeterli olmuyor. Ne acıdır ki bunun yüzde 50’si kayıt dışı olanlar. Kayıtlı olarak kontrol altında tuttuğunuz Mersin’de yaklaşık 220 bin Suriyeli var ama bir o kadar da yaklaşık olarak kayıt dışı. Nerede, nasıl yaşadığı belli olmayan insanlar. Bunların eğitimden insan sağlığına kadar kente vermiş olduğu ilave yükler var. Bu şartlar altında elbette ki sürdürülebilirliği yok bu işin.”

“Kadınlar kente enerji katıyorlar”

Kadınların ekonomik hayata katılmalarını sağlamak adına geliştirdikleri projeleri anlatan Seçer, Mersin’de Türkiye’nin pek çok yöresinden bayanın yaşadığını dile getirerek, “Her birinin farklı bir kültürü, farklı bir yaşam tarzı var. Bu bayanlar kente enerji katıyorlar. Bu bayanlar çalışmak, üretmek istiyor. Biz zaten Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığını kurduk; bu konuyu ne kadar önemsediğimizi ortaya koymak için. Diğer taraftan Mersinden Kadın Kooperatifi; bayanların ekonomik hayata katılmaları ve evdeki gizli iş gücünün açığa çıkarılması için çok önemli, kıymetli projeler yapıyorlar. Biz de destekliyoruz. Başka kurumlarla, global örgütlerle iş birliği yapıyoruz” dedi.

Seçer, her kademede kadın istihdam oranını artırdıklarını da vurguladı.

Seçer, Mersin’in tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak için önemli projeleri sürdürdüklerini belirterek, hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesine yönelik olarak hayata geçirdikleri “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” ile “Kazanç Projesi”ni anlattı.

“Bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi senede 15 000 000 turist ağırlayabilirdi”

Mersin’in turizm potansiyelini değerlendiren Seçer, Mersin’in doğa konusunda Antalya’ya benzediğini, inanç turizmi açısından da kıymetli mekanlara ev sahipliği yaptığını belirtti. Ancak geçmiş senelerde Mersin’e turizmde öncelikli bölge olarak teşvikler yapılmadığının önemini vurgulayan Seçer, “Antalya gibi turizmde öncelikli bölge olarak bakılsaydı, teşvik kapsamında Mersin de olsaydı, bugün 120 bin turist ağırlayan Mersin, Antalya gibi senede 15 000 000 turist ağırlayabilirdi. Bizim de kıyılarımız oldukça güzel. Tarih olarak muazzam. Üç semavi dinin sembollerini görürsünüz orada ama istediğimiz noktalarda değiliz” biçiminde konuştu.

“Mersin’in marka kent olması yolunda Metro çok temel bir değer”

Başkan Seçer, vizyon projelerden biri olarak hayata geçirecekleri Mersin Metrosu’nun süreci hakkında da bilgiler vererek, “Yapım aşamasına gelindi. Şu anda Ankara’dan bazı imzaları bekliyoruz, çünkü finans arayışına çıktık, ihalesi yapıldı, inşaat başlayacak. Buna para tedarik etmemiz lazım. Umut ediyorum; Ankara’dan, ilgili bakanlıklardan kısa süre içerisinde bu imzalar çıkar ve bize ulaşır. Biz de metroya başlarız. Bu, Mersin’in tarihindeki en büyük yerel yönetim yatırımı. Tarihinde bu kadar büyük bir yatırım olmadı. Adana için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü parasal değerine baktığınız zaman proje çok önemli, çok değerli. Mersin’in marka kent olması yolunda da metronun olması çok önemli bir değer” dedi.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN