Son dakika: Bilim Kurulu sonrası kritik açıklamalar peş peşe geldi. 29 bin 764 yeni vaka! Vaka sayısı düşmüyor!

Bilim Kurulunda mRNA AŞISI olup, 2. doz üzerinden 6 ay geçmiş kişilere 3. DOZ yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Öncelikli gruplar 60 yaş üzeri, 16-60 yaş arasında ve ek hastalığı olanlarla başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlardır. Paylaşımı altında Koronavirüs tablosunu Bakan Koca paylaştı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Son dakika: Bilim Kurulu sonrası kritik açıklamalar peş peşe geldi. 29 bin 764 yeni vaka! Vaka sayısı düşmüyor!
Bilim Kurulunda; mRNA AŞISI olup, 2. doz üzerinden 6 ay geçmiş kişilere 3. DOZ yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Öncelikli gruplar; 60 yaş üzeri, 16-60 yaş arasında ve ek hastalığı olanlarla başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlardır. Paylaşımı altında Koronavirüs tablosunu Bakan Koca paylaştı.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Bilim Kurulunda; mRNA AŞISI olup, 2. doz üzerinden 6 ay geçmiş kişilere 3. DOZ yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Öncelikli gruplar; 60 yaş üzeri, 16-60 yaş arasında ve ek hastalığı olanlarla başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlardır. Paylaşımı altında Koronavirüs tablosunu Bakan Koca paylaştı.

Bakan Koca'nın paylaştığı Koronavirüs tablosuna göre;

24 saatlik Vaka Sayısı: 29 bin 764

24 saatlik test Sayısı: 363 bin 238

24 saatlik vefat sayısı: 246

24 saatte iyileşen hasta sayısı: 33 bin 366

3 Kasım Çarşamba Koronavirüs Tablosu

 

BioNTech'te Hatırlatma Dozu Başlıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın gündeminin ve sürece ilişkin yeni kararların değerlendirildiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir açıklama paylaştı. Alınan karara göre, yarından itibaren mRNA aşısı olan kişilere risk grupları önceliği göz önünde bulundurularak hatırlatma dozu uygulaması yapılacak.


Bakan Koca, kritik toplantı sonrası sosyal ağ hesabından paylaştığı yazılı açıklamada bazı önemli kararlar alındığını belirterek kararları şu biçimde sıraladı:

"Bugün gerçekleşen Bilim Kurulu Toplantımızda ise yine bazı önemli kararlar aldık. Bu kararları sıralamak gerekirse:

1. MRNA aşısı olmuş olup 2. Dozdan itibaren 6 aya kadar süre geçmiş kişilere risk grupları önceliklendirilerek hatırlatma dozu yapılmasının uygun olacağına karar verildi. Bu gruplar;

a) 60 yaş üstündeki yurttaşlar
b) 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar
c) Başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli meslek dallarında çalışanlar.

2. 60 yaş üstündeki yurttaşlarımız ile gebelerin tam aşılı olmalarının oldukça önemli olduğu bir kez daha vurgulanmıştır. İleri yaştaki yurttaşlarımız ve anne adaylarımızın aşıları eksik kalmamalı.

3. Okullarda salgına yönelik rastgele taramaların durumu değerlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içinde taramaların devam ettirilmesi salgının seyri açısından önemli bir gösterge olarak görülmüştür.

4. Mevcut aşılama durumu da değerlendirilmiştir. 1 doz aşılı olanların tüm nüfusa oranı %67, 2 doz aşılı olanların oranı ise %59’dur. Toplumsal bağışıklığı sağlayabilmek için bu oranın %70’in üzerine çıkarılması gerekiyor.

5. Salgın sona ermeden ve toplumsal bağışıklık elde edilmeden tedbirlerden vazgeçilmemeli."

"SAĞLIK PERSONELİ ALIMINDA MÜLAKAT OLMAYACAK"

Koca'nın açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

Sağlık çalışanlarımıza seslenmek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde sizleri yakından ilgilendiren konularda bilgiler vermiştim. Netice alınıncaya kadar bu konuların takipçisi olacağım. Geçtiğimiz günlerde 81 ilimizin il sağlık müdürlüklerine gönderdiğim talimatla uygulamada karşılaştığımız fazla çalışma süreleri ve nöbet düzenlemelerinin yasal mevzuatımıza uygun ve insani şartlarda sürdürülmesini istedim. Çeşitli illerimizin il sağlık müdürlerinden ve hastane başhekimlerimizden aldığım bilgilerle durumu yakından izliyorum.

En geniş anlamda sağlık personelimizin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik olan çalışmalarımız da devam ediyor. Büyük emeklerle yetişen sağlık personelimizi hak ettiği ve elimizden gelenin en iyisiyle buluşturmak için düzenlemelerin tamamını yakından izliyor ve netice alacağımızı görüyorum.

Uzmanlık asistanlarının çalışma şartları ile alakalı başlattığımız çalışmanın yanında eğitimlerini de düzenleyen yeni ve geniş ayrıntılı çalışmalar yapıyoruz. Konuyu bütün yönleri ile ele alıyoruz. Tüm tarafların fikrine, deneyimine ve görüşüne başvuru edeceğiz. Çoğulcu bir yaklaşımla ele alınacak her konu da ortak akla katkı sunacak her katkıyı oldukça kıymetli görüyorum. Daha iyi eğitim alan ve çok daha iyi şartlarda çalışan Uzmanlık öğrencilerinin gelişmişlik seviyemizin önemli ölçülerinden biri olacağını düşünüyorum. Sağlık çalışanlarından oluşan bu büyük aileye yeni üyelerin katılacağı müjdesini önceden vermiştim. Bu konu da da çok yakında güzel haberleri öğrenmiş olacaksınız. Heyecanla aramıza katılmayı bekleyen genç kardeşlerim, beklediğiniz günün yaklaştığını ifade etmek isterim. Mülakat yapmadan yalnızca KPSS sınavı sonuçlarına göre yerleştirme yapacağız.

YERLİ AŞIYA GÖNÜLLÜLÜK ÇAĞRISI

Ülkemizin gururu yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için halen gönüllülere ihtiyacı var. Kendi aşımız kendi gücümüzdür. Bu gücü gerçekleştirmek için 18-59 yaş arası iki doz aşı olmuş daha sağlıklı yurttaşlarımız hatırlatma dozu için gönüllü olmak üzere en yakın şehir hastanemize başvuru edebilir, enabiz.Saglik.Gov.Tr adresinden veya e-nabız mobil uygulamasından gönüllü olabilirler. Gönüllü olun, kendi aşımızın sahibi olalım.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN