Son Dakika: Dolar An itibariyle 18.02 TL Oldu!.. Alarm Zilleri Çalıyor!...

Dolar 18:02 İtibariyle 18.02 TL Oldu.. Euro ise 20.35 TL'den işlem görüyor. Alarm zilleri çalıyor... Neler olacak bu durumda tüm detaylar haberler33.com 'da

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Dolar 18:02 İtibariyle 18.02 TL'ye yükseldi. Alarm Zilleri çalıyor!...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle başlayan dövizdeki hızlı yükseliş önlenemez şekilde sürüyor. Merkez Bankası'nın müdahalesiyle de dizginlenemeyen döviz kurları, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam ülke ekonomisine ilişkin yapmış olduğu açıklamalarla bir kez daha hızlı biçimde yükselmeye başladı.

Haftanın ilk işlem günü olan pazartesi saat 18.02 itibariyle dolar/TL 18,02'yi gördü. Euro/TL ise 20,34'ün üzerine çıktı.

Geçtiğimiz perşembe Merkez Bankası'nın 100 puanlık faiz indiriminin ardından dolar 17 ile Euro ise 19 liranın üzerini görerek tarihi zirvesini yenilemişti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dolar/TL'nin 17 seviyesini aşmasının ardından piyasaya satım yönünde müdahale etmişti.

Merkez Bankası'nın müdahalesi sonrası dolar/TL 16,55 seviyelerine çekilmişti.

TL'DE REKOR DEĞER KAYBI
TCMB, TL'de yarattığı hasara rağmen politika faizini tahminler doğrultusunda geçen hafta yüzde 14'e düşürürken, faiz indirimlerinde son alanını Aralık ayında 100 baz puan ile kullandı. TCMB bu şekilde önümüzdeki aylarda yüzde 30'u aşacağı tahmin edilen enflasyona rağmen zaten negatifte olan TL'nin reel getirisini daha da düşürmüş oldu.

TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken, faiz indirimlerine başladığının ilk sinyalini vermiş olduğu eylül ayı başından cuma gününe göre TL yaklaşık yüzde 51, sene başından itibaren yüzde 56'nın üstünde değer yitirdi. Dolar/TL kuru yılbaşına göre yüzde 129 yükseldi. Değer kayıplarının büyük kısmı son bir buçuk ayda meydana geldi.

Amerika'li ünlü ekonomist Muhammed El-Erian, Türkiye'deki ekonomik duruma ilişkin bir yazı kaleme aldı. "Türkiye kur krizine daha fazla dayanamaz" diyen Muhammed El-Erian, Türkiye'nin krizden kurtulmak için tek bir seçeneği olduğunu belirterek, Merkez Bankası'nın acilen faiz artışına gitmesi gerekli olduğuni vurguladı.
Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian, Türkiye ekonomisindeki son gelişmelere dair dikkati çeken bir yazı kaleme aldı. Bloomberg'de yayınlanan "Türkiye kur krizine daha fazla dayanamaz" başlıklı yazıda, "Eğer Türkiye tam bir ekonomik çakılmadan kaçınmak istiyorsa Merkez Bankası (TCMB) faiz indirimlerini terse çevirmesi gerekmektedir" ifadeleri yer aldı. Mısır asıllı Abd'li ekonomist, mevcut kur krizinin Türkiye için zaten yeteri kadar kötü olduğunu, tam manasıyla bir ekonomik krizin ise çok daha kötü olacağını vurguladı.


"EN KÖTÜ SENARYODAN KAÇINABİLİR"
Türkiye'nin ekonomik krize 17 Aralık Cuma günü biraz daha yaklaştığını fakat hâlâ en kötü senaryodan kaçınabilecek durumda olduğunu belirten El-Erian, finansal istikrarsızlığın yayılmasını önlemek ve kayda değer ekonomik potansiyeli korumak için hızlı hareket edilmesi gerekli olduğu uyarısında bulundu. Türkiye'deki gidişatın diğer gelişen teknolojiyi teknolojiyi ülkeler için de riskli olduğuna işaret eden El-Erian, 17 Aralık Cuma günü TL'de yaşanan değer kaybı ve Borsa İstanbul'daki yüzde 8'lik düşüşe işaret etti.

"ALARM ZİLLERİ ÇALIYOR"
Artan finansal istikrarsızlığın ekonominin diğer alanlarını olumsuz etkileyeceğine dair kaygıların arttığına işaret edilen yazıda, enflasyonun şimdiden yüzde 20'yi aştığına ve hanehalklarının satın alma gücü ile tasarruflarının eridiğine, gidişatın üretim ile yatırımlara zarar vermesi konusunda sanayicilerin alarm zilleri çaldığına işaret edildi.

Dünyada diğer merkez bankaları faiz artırırken ve Amerika Merkez Bankası parasal teşvikleri azaltırken TCMB'nin üç ayda toplamda 500 puan faiz indirdiğini, mevcut finansal oynaklığın sebebinin bu olduğunu hatırlatan El-Erian, TCMB'nin döviz satarak yapmış olduğu müdahalelere rağmen TL'deki değer kaybının durmadığına, bir süredir yükselen enflasyona karşı "sigorta" işlevi gören borsanın da Cuma günü düşüşe geçtiğine dikkat çekti.

TL'deki düzensiz hareketin devamının riskleri artıracağı uyarısında bulunulan yazıda, şirketlerin ve fertlerin kendilerini korumak üzere dövize kaçtığına, yabancıların da ülkeden paralarını çektiğine, TCMB'nin kurda istikrar sağlayabileceğine dair güvenin azaldığına vurgu yapıldı.

POMPA FİYATLARINA ZAM ÜSTÜNE ZAM!...

TCMB son dört toplantıda 500 baz puan faiz indirirken, faiz indirimlerine başladığının ilk sinyalini vermiş olduğu eylül ayı başından cuma gününe göre TL yaklaşık yüzde 51, sene başından itibaren yüzde 56'nın üstünde değer yitirdi.

TL'nin değer yitirmesiyle beraber dolar kurunun haftaya rekor seviyeyle başlamasının ardından akaryakıt kalemlerinden benzin ve motorine bu gece yarısından itibaren zam geldiği duyuruldu.

BENZİN, MOTORİN VE LPG'YE ZAM
EPGİS tarafından yapılan yazılı açıklamada, ''21/12/2021 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere; benzinde 62, motorinde 55, LPG’de 57 kuruş'' zam yapıldığı bildirildi.

POMPA FİYATLARINA YANSIYACAK
Açıklamada, ''Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur'' söylendi.

Zamlı fiyatlar şöyle:

Ankara'da ortalama 11,66 liradan satılan benzinin litre fiyatı 12,28 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 11,61 liradan 12,23 tl'ye, İzmir'de 11,68 liradan 12,30 tl'ye çıkacak.

Ankara'da ortalama 11,53 liradan satılan motorinin litre fiyatı 12,08 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 11,47 liradan 12,02 tl'ye, İzmir'de 11,55 liradan 12,10 tl'ye çıkacak.

LPG'nin litre fiyatı da Ankara'da ortalama 8,75 liradan 9,32 tl'ye, İstanbul'da ortalama 8,70 liradan 9,27 tl'ye ve İzmir'de 8,58 liradan 9,15 tl'ye yükselecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN