Son Dakika: Dolar ve Altın Güne Rekorla başladı!

Dolar kuru rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. 15.10.2021 Cuma günü Dolar ve Altın rekor seviyelerde ilerliyor!. Dolar kuru 9.21 Altın gramı ise 530 TL'den işleme başladı. Dolar ve Altın'ın günü zirvede tamamlaması bekleniyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Dolar kuru rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. 15.10.2021 Cuma günü Dolar ve Altın rekor seviyelerde ilerliyor!. Dolar kuru 9.21 Altın gramı ise 530 TL'den işleme başladı. Dolar ve Altın'ın günü zirvede tamamlaması bekleniyor.

 

Dolar kuru rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. 1 dolar, 15 Ekim 2021 Cuma günü 9,21 TL'den işlem görüyor. Merkez Bankası'nın faiz indirimine başlamasının etkisiyle yeni tarihi zirve olan 9.21'e kadar yükseldi.

Dolar kuru rekor kırmaya devam ederken, Yatırımcılar TCMB’nin geçen ay 100 baz puanla başladığı faiz indirimlerine devam edip etmeyeceğini en temel gündem maddesi olarak izliyorlar. Piyasalar iktisadi gerekçelerle açıklamakta zorlandıkları faiz indirimlerinin devamı konusunda politik baskıdan da endişeliler.

Özellikle geçtiğimiz akşam Merkez Bankası'nda yapılan görev değişikliği ve beraberinde dolar TL kurunda yaşanan yükseliş devam etti. Gün itibariyle Gram altın fiyatları 530 liradan işlem görüyor. Peki, çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar? İşte güncel son dakika altın fiyatları...

GRAM ALTIN FİYATLARI

Gram altın fiyatları ne kadar? Dolar TL kurunda yaşanan yükselişle birlikte gram altın fiyatları 15 Ekim Cuma gününe yükselişle başladı. Saat 08.00'de kaydedilen verilere göre gram altın 526 lira alış ve 530 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

 

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Çeyrek altın fiyatları da tıpkı gram altın gibi yükselişle devam etti.  Saat 08.00'de kaydedilen verilere göre çeyrek altın 859 lira alış ve 876 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

 

DOLAR NE KADAR?

1 Dolar bugün satış olarak ise 9.2048 TL cıvarında işlem görüyor.

PİYASALARDA SON DURUM

Belirsizlikler TL’de satış baskısını artırıp enflasyon beklentilerini yükselterek TL’de değer kayıplarının devam edeceği bir kısır döngü oluşturuyor. Dolar/TL’deki yükselişe TCMB’nin para politikasına ilişkin endişeler ve dolardaki küresel değer kazancı yön verirken TCMB’nin ilk faiz indirimi mesajını vermeden önce 8.3 seviyesindeki dolar/TL bu hafta 9’u aştı.

Dolar/TL 15.10.2021 Cuma günü  yeni rekor olan 9.21 TL'den işlem görüyor. 

Euro/TL aynı saatte 10.6847/10.6910 TL'den işlem görüyor. Küresel piyasalara bakıldığında Asya borsaları, yükselen enerji fiyatlarının enflasyonu daha da tırmandıracağı endişeleri ve risk iştahının gerilemesiyle dalgalı seyretti. Enflasyonda yükseliş beklentileri ABD’nin salgın döneminde başlattığı varlık alımlarını azaltacağı beklentilerini güçlü tutarak doların bir yılın zirvesinde tutunmasını sağladı. Dünya genelinde enflasyon gıda ve enerji fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle artış eğilimi sergilerken ABD Merkez Bankası (Fed) tahvil alımlarını azaltmayı ve salgın hastalık döneminde gevşetilen para politikasını sıkılaştırma adımlarını değerlendiriyor. Gelişmekte olan merkez bankalarından bazıları ise sürpriz şekilde erken sıkılaştırma döngüsüne başladı. Dünyada enflasyondaki artışın ne kadar geçici olduğu tartışılıp sıkılaşma adımları ön plana çıkarken, enflasyonda yükselişin devam ettiği Türkiye ise faiz indirimleri ile küresel trendden ayrıştı. TL’deki sadece Eylül ayı başından beri değer kaybı %8’e yaklaştı. Bu bile yaratacağı iki puana yakın geçişkenlik etkisiyle TÜFE’yi %20’li seviyelere tek başına yükseltebilecek bir neden. Enflasyon %19.58 ile iki buçuk yılın zirvesinde bulunuyor. TL yılbaşından beri ise %18 seviyesinde. Ekonomistler faiz indirimi sonrası enflasyon tahminlerini 2021 için yukarı çekerken 2022 için yukarı yönlü revizyonları eskisine kıyasla büyük boyutta yapılmaya başladılar. TCMB ise enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu enflasyonun yeniden düşüş trendine gireceğini belirtiyor. Birçok bankacı TCMB’nin faiz indirimlerinin devam etmesi halinde ani faiz artışlarına kısa sürede ihtiyaç duyulabileceği endişesini dile getirirken bu endişeler de TL’de baskı yaratıyor. Bankacılar, yabancı yatırımcıların zaten oldukça düşük seviyelerdeki Türkiye varlıklarından çıkış yönlü işlemlerine, lokallerin ise dolar/TL’deki devam eden yükselişte 260 milyar dolarlık döviz cinsi varlıklarından sınırlı kâr satışlarına devam ettiklerini belirtiyorlar.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN