Son Dakika: Hazine ve Maliye Bakan'ı Önemli Açıklamalarda Bulundu

Gelen son dakika haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk Lirası'na teşvik paketinin ayrıntılarını, Türkiye'nin sıcak ekonomik gündemini ve piyasaların geleceğine ilişkin merak edilenleri canlı yayın programında değerlendiriyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

YENİ EKONOMİ MODELİ

Dünyada ekonominin çıkmazları, kapitalizmin vahşiliğini diğer tüm uygulamaları yaşamakta olan, takip eden herkezin söylediği bir şey var; Macro ekonomi, ülkenin refahını geliştirmek. Bu çıkmazlardan kurtulmanın bir yolu olması lazım. Herkes kendi yollarında ilerliyor. Ekonomi ile atacağınız her adımın, ülkenin iç dinamikleri ile yoğurulması lazım. Bazen değişim gerekmektedir. Egemen güçler var. Bu egemen güçler zenginleşiyor.

Bize öğretilmiş şeyleri yapmaktan vazgeçmenin zamanı geldiğine inanıyoruz. 2013 senesinde yalnızca Gezi Olayları yok, Türkiye'de faizlerin düştüğü, enflasyonun düştüğü bir ortamda bir sorun ile karşılaştık. Yüksek büyüme ve yüksek cari açık.

8 senedir mücadele sürüyor. Bu mücadelenin taşları döşeniyor. Geri adımlar atılmak mecburiyetinde kalındı, 15 Temmuz gibi zamanlarda. Bu süreçler bazı değişmelere sebep oldu.

"ORTA GELİR TUZAĞINI AŞACAĞIZ"

Yeni bir model üretelim, bu model öyle bir model olsun ki, ortak söylemin gerçekleştirildiği, bütüncül bir bakış açısında olsun. Altyapıyı tamamlamış şekilde geliyoruz. Türkiye'nin sağlık sistemi çok gelişti, bunu herkes biliyor. Modelimiz yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı bir modeldir. Bir bir teknoloji üssü, üretim üssü olmak istiyoruz. Orta gelir tuzağını aşmanın da yolunun bu olduğunu biliyoruz.

Demokratik gelenek ve serbest piyasaya inanç çok önemli. İnsanlar, girişimciler, bu yapının nasıl işlediğini gördü. Ayrıca çok ciddi anlamda dünyaya açıldık. Türkiye'nin yakın pazarlar açısından vazgeçilmez bir ülke olduğu anlaşıldı.

Sıcak para gelişmekte olan ülkelerin temel problemi.. Ne zaman geldiği, ne zaman gideceği belli değil. Gelirken
çok büyük bir heyecan ile karşılanıyor ama öyle bir noktaya varıyor ki tehdit haline geliyor. Biz sıcak para değil direk olarak yatırım gelmesini istiyoruz, bunun için de teşviklerde bulunuyoruz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN