Taksim'deki Patlama Nedeniyle Sosyal Medya'ya erişim Engeli Getirildi

İstanbul Taksim'de Yaşanan Bombalı Saldırı Nedeniyle Sosyal Medya Girişlerine Erişim Engeli Getirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mersin Haber

İstanbul Taksim'de Yaşanan Bombalı Saldırı Nedeniyle Sosyal Medya Girişlerine Erişim Engeli Getirildi.

İstiklal Caddesi'nde meydana gelen bombalı saldırının ardından sosyal medya platformlarının yavaşladığı görüldü. Vatandaşlar sorunun nedenini merak ederken açıklama Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan geldi. Kurum, saldırının ardından ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulamasının yapıldığını açıkladı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde ilk belirlemelere göre 6 kişinin öldüğü, 53 kişinin yaralandığı bombalı saldırının ardından sosyal medya platformlarındaki yavaşlama dikkat çekti. Sosyal medya kullanıcıları platformlara girmekte zorluk çekerken neden kısa süre sonra anlaşıldı.

BTK'DAN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINA BANT DARALTMA UYGULAMASI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Taksim'de meydana gelen bombalı saldırı sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre, ortaya çıkan basın etiğine aykırı görüntüler ve terör içerikleri için ilgili birimlerin talebi üzerine BTK, tarafından ülke geneli sosyal medya platformları için bant daraltma uygulaması yapıldı.

BANT DARALTMA NEDİR?

Bant genişliğinin en basit tanımı kapasitedir. Bandwidth terimi, bir veri iletişim ortamının ya da haberleşme kanalının kapasitesini ifade etmek için kullanılır. Bandwidth, veri iletişim kaynaklarındaki veri miktarının bit/saniye ya da byte/saniye cinsinden ölçülmesidir. Sosyal medyaya gelecek olan düzenlemenin dikkat çekici konusu olan bant daraltması, söz konusu sitelere açılan otoyol şeritlerinin sayısı, erişimi yavaşlatmak ya da engellemek için azaltılıyor. Normalde, 5 şeritli olan yol 1'e düşürülüyor. Kullanıcı, şerit ya da bant sayısı ciddi biçimde azaltıldığı için siteye giremiyor.

YOUTUBE, İNSTAGRAM, TWİTTER’A NEDEN GİRİLMİYOR?

Bazı kullanıcılar internet erişimlerinde sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor. İstanbul Taksim'de Yaşanan Bombalı Saldırı Nedeniyle, Twitter, Facebook, Instagram, YouTube, TikTok ve daha birçok uygulamada erişim sorunu yaşanıyor.

PATLAMA NASIL OLMUŞTU

İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölgede hem havadan hem de karadan güvenlik önlemleri alınıyor.

PATLAMANIN NEDENLİ BELLİ OLDU MU? CANLI BOMBA SALDIRISI MI?

Taksim İstiklal Caddesi Patlama Son dakika: İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nde bir patlama meydana geldi. Taksim'den girildiğinde yürüyerek yaklaşık 6 dakikalık mesafede olan bir noktada gerçekleşen patlamada hayatını kaybedenler olurken çok sayıda kişi de yaralandı. Edinilen son dakika bilgisine göre bölgeye çok sayıda sağlık ve polis ekibi sevk edilirken patlama nedeniyle 4 kişi olay yerinde 2 kişi de hastanede olmak üzere 6 kişi yaşamını yitirdi. Patlamada 53 kişi de yaralandı.

İlk açıklama İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan geldi. Konuyla ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya bir açıklama yaptı. Yerlikaya, şunları söyledi:

"Bugün saat 16.20 sıralarında Beyoğlu ilçemiz, Taksim İstiklal Caddesi’nde bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine emniyet, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerimiz sevk edilmiştir. Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır. Gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Polis ekipleri bölgeyi boşaltmaya çalışıyor. Hafta sonu olması nedeniyle oldukça kalabalık bir gün yaşayan İstiklal’de can kayıplarının artmasından endişe ediliyor. Bir terör saldırısı olup olmadığı yönünde henüz resmi açıklama gelmedi.

HABERLER33

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN