TBB Başkanı Alpaslan Çakar: 'Dünyada kapital fazla. Para çok'

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, 'Dünyada kapital fazlaca. Para çok. Pandemi öncesinde bu sermaye dünyada ciddi bir şekilde sirküle ederken, korumacı politikalar dolayısıyla gelişmiş ülkelerde toplanmaya başladı' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, “Dünyada kapital fazlaca. Para çok. Pandemi öncesinde bu sermaye dünyada ciddi bir şekilde sirküle ederken, korumacı politikalar dolayısıyla gelişmiş ülkelerde toplanmaya başladı” dedi.

Adana Sanayi Odası’nda reel sektörün sorunları ve finansman taleplerinin dinleneceği istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, üretim maliyetlerinin arttığını belirterek, “Yaşadığımız bu zor dönemde finansmana erişim noktasında gerçek sektörümüz en büyük desteği Ziraat Bankamızın da aralarında olduğu kamu bankalarından olmuştur. Üretim maliyetlerindeki olağanüstü artışlar, sanayicinin finansman ihtiyacında çarpan tesiri oluşturmuştur. Başta emtia fiyatları olmak suretiyle hammadde, enerji ve lojistik maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve ayrıca vadelerin kısalması, daha önceleri örneğin 10 TL’ye mal olan bir ünite üretimin, şu an 20-25 TL’ye üretilmesine yol açmıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin bu yıl ihracat rekoru kırdığını da aktaran Kıvanç, “İhracat rakamımız 225 milyar 367 milyon dolara ulaşarak tarihi bir rekor kırmıştır. 2021 yılının 3-4 ayı da yok sayılabilir pandemi sebebiyle. Bu sayı Türkiye’nin 9 aylık ihracat rakamı olarak da düşünülebilir. Günlük gelen ihracat rakamlarına baktığında da ilk 9-10 günde yüzde 30’luk artış gözüküyor. İlk 9-10 günde belli olmaz fakat bu şekilde sürer diye umalım” ifadelerini kullandı.

Sanayicilerin yatırıma gittiğini belirten Zeki Kıvanç, ondan sonra şunları söylemiş oldu:

“Ülkemizdeki kapasite kullanım oranları maksimumum seviye ulaşmıştır. Bundan ötürü da ülkenin ihracat yapan para kazanan sanayici yatırıma yönelmiştir. Ülkede ciddi bir yatırım iştahı vardır. Birçok sanayici planlı sanayi alanları bulmakta zorluk çekmektedir. Sanayicilerimiz yatırım kredisine ulaşmakta güçlük çekmemesi bizim için en mühim unsurdur.”

“Sermaye akışları kısmen yavaşladı”

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ise dünyada sermayenin oldukça bulunduğunu söylemiş oldu. Paranın gelişmiş ülkelerde toplandığını aktaran Çakar, “Dünyada kapital oldukça. Para fazlaca. Pandemi öncesinde bu sermaye dünyada ciddi bir biçimde sirküle ederken, gelişmiş ülkelere doğru akarken bu korumacı politikalar dolayısıyla gelişmiş ülkelerde toplanmaya başladı. Gelişmekte olan ülkelere giden kapital akışları kısmen yavaşlamaya başladı. Maalesef pandemi döneminde aşının gecikmesiyle birlikte tüm ülke ekonomilerinde bunu bariz bir şekilde hepimiz hissetmiştik. Bunun sonucu olarak emtia fiyatları ve girdi maliyetleri ciddi anlamda arttı. Varlık fiyatları özellikle belli ülkelerde ciddi anlamda düşmeye başladı” ifadelerini kullandı.

“Türk bankacılığının altyapısı sağlam”

Türkiye’deki bankacılık sistemlerinin pandemi döneminde oldukca iyi çalıştığını aktaran Çakar, “Pandemi döneminde Türkiye’deki ödeme sistemleri çok iyi çalıştırıldı. Bütün şubelerimiz çalıştı. Türk bankacılık sektörünün dijital ve teknolojik altyapısı çok iyi olduğu için biz web ve mobil şeklinde dijital kanallarla müşterimizin talebini karşılar duruma geldik. Sadece rahat operasyonel işlemlerin yanında kredi kullanımı ve satış noktasında da ciddi bir entegrasyon sağlandı” dedi.

“En büyük yatırım bankacılık sektörüne”

Türkiye’deki en büyük yatırımın bankacılık sektörüne yapıldığına dikkat çeken Alpaslan Çakar, sonrasında şu ifadeleri kullandı:

“Bizim ülkenin bankacılık sektörüne bakıldığında 22 farklı ülkenin ya bankası ya da şubesi var. Türkiye’de yapılma en büyük yatırım yine bankacılık sektöründe olmuştur.”

Konuşmaların peşinden Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’a günün anlam ve önemine ait armağan taktim etti.

Toplantı hemen sonra basına kapalı sanayicilerin soru-cevaplarıyla devam etti.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN