Teknopanel'den Kuzey Makedonya'ya dev yatırım

Sandviç panel ve EPS ürünlerinde faaliyette bulunan Teknopanel, Kuzey Makedonya'ya 16 Milyon 250 bin Euro değerinde yatırım kararı alarak Balkanlar ve Avrupa'daki pazarını güçlendirme yolunda önemli bir adım attı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Teknopanel'den Kuzey Makedonya'ya dev yatırım
Sandviç panel ve EPS ürünlerinde faaliyette bulunan Teknopanel, Kuzey Makedonya’ya 16 Milyon 250 bin Euro değerinde yatırım kararı alarak Balkanlar ve Avrupa’daki pazarını güçlendirme yolunda önemli bir adım attı.
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Sandviç panel ve EPS ürünlerinde faaliyette bulunan Teknopanel, Kuzey Makedonya’ya 16 Milyon 250 bin Euro değerinde yatırım kararı alarak Balkanlar ve Avrupa’daki pazarını güçlendirme yolunda önemli bir adım attı.

İnşaat piyasasının yalıtım malzemeleri alanındaki en büyük çözüm ortaklarından birisi olarak 16 senedir faaliyette bulunan Teknopanel, toplam 123 bin metrekarelik alanda kurulu olan Mersin, Sakarya, İzmir ve İstanbul üretim tesislerinin yanına yurtdışında yatırım yapma kararı alarak Kuzey Makedonya’da sandviç panel ve EPS ürünleri üretiminin yapılacağı 54 bin metrekarelik fabrikasını kurmaya hazırlanıyor.

Kuzey Makedonya Başbakı ile bir araya geldi

Firmanın Genel Müdürü Orhan Kahveci, yatırım kararını görüşmek üzere geride bıraktığımız günlerde Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile bir araya geldi. Kahveci, “Başbakan Zaev ile 16 Milyon  250 bin Euro değerindeki yatırımımızın detaylarını görüştük. Teknopanel olarak, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yer alan serbest bölgede 12 000 metrekaresi kapalı, toplam 54 bin metrekare alan üzerine kuracağımız yeni üretim tesisimizin faaliyet alanının sandviç panel ve EPS ürünleri üretimi olacağını, fabrikanın senelik toplam üretim kapasitesinin sandviç panelde 3.5 Milyon m2, EPS ürünlerinde ise 350 bin m3 olmasını planladığımızdan bahsettik. Ayrıca hedefimizin 2022 senesinde EPS üretim hattını, 2023 senesinde ise sandviç panel üretim hattını devreye almak olduğunu anlattık. Başbakan Zaev ise ülkelerini seçmemizden, inşaat sektöründeki üretime ve istihdama sağlayacağımız katkıdan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken, yatırım kararımızı gönülden desteklediğini belirtti” dedi.

"Pazarı büyüteceğiz"

2007 senesinde Irak’a gerçekleştirdikleri ilk ihracat ile açıldıkları global pazarda, dünyanın tercih edilen markaları arasında ön sırada yer aldıklarını kaydeden Kahveci, " Ürünlerimizi Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney ABD kıtalarındaki 95 ülkeye ulaştırıyoruz. Yeni yurtdışı fabrikamız ile küresel pazardaki rekabet gücümüzü arttırarak Balkanlar ve Kuzey Avrupa’daki varlığımızın önemli derecede güçleneceğine inanıyoruz. Bulgaristan, Sırbistan, Romanya, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Ukrayna, Polonya ve Macaristan ilk sırada olmak üzere Balkanlar’a yapmış olduğumuz senelik 650 bin m2’lik sandviç panel satışımızı, 2.5 Milyon m2’ye yükseltmek, EPS ürünlerinde ise senelik 250 bin m3’lük satış ile yeni bir pazar oluşturma hedefindeyiz. Doğudan batıya, kuzeyden güneye yeni hizmet noktalarını bünyemize katarak, yeni yatırımlarımızla büyüme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Dünyanın her yerinde bir Türk markasının bayrağını gururla dalgalandırmak ve Türk ekonomisine katkı sağlamak için durmadan çalışmaktayız” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN