Vincenzo Montella, Adana'ya geldi

Adana Demirspor'un prensip anlaşmasına vardığı Teknik Direktör Vincenzo Montella, Adana'ya geldi. Montella'yı Adana Demirsporlu taraftarlar havalimanında alkışlarla karşıladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Youtube Kanalı VİDEO
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Adana Demirspor'un prensip anlaşmasına vardığı Teknik Direktör Vincenzo Montella, Adana'ya geldi. Montella'yı Adana Demirsporlu taraftarlar havalimanında alkışlarla karşıladı.


Teknik Direktör Samet Aybaba ile pazar günü yollarını ayıran Adana Demirspor, İtalyan teknik adam Vincenzo Montella ile prensipte anlaştı. Montella da bugün saat 16.00’da İstanbul’dan hava yolu ile Adana’ya geldi. Montella’yı, Adana Demirspor Yönetim Kurulu Üyesi Metin Korkmaz, kulübün sportif direktörü Gökhan Göktürk ve taraftarlar karşıladı ve kendine kaşkol hediye etti.

 

VİNCENZO MONTELLA KİMDİR?

Eski Roman ve milli şampiyon futbolcu Vincenzo Montella, 18 Haziran 1974'te Napoli eyaleti Pomigliano d'Arco'da doğdu. Tüm futbolcular gibiDaha sonra en üst seviyede bir kariyere başlayan Vincenzo bile, ilk başlangıçlarda (arkadaşlarla olan maçlardan bahsediyoruz), onu kaleci rolünde görse bile, "meslek"i erken yaşlardan itibaren hissetti. Belki de utangaçlığından dolayı, hedefe yönelik eğilim onda hala olgunlaşmak zorundaydı. Huzursuz, devamlı hareket halinde, direkler arasında rahat değil, maçın sıcak noktalarına daima müdahale etmeye hevesli. Kapıyı sonsuza dek terk eden bir forvet rolü böyle icat edilir. Fakat nitelikler hemen görülebilir. Arkadaşları yeteneklerine hayran kalıyor ve herkes onu takımda istiyor, bir fotokopide olduğu gibi tekrarlanacak bir kader, on yıl sonra çok daha zor uzman dizide.

Profesyonel futbol takımını denemeye çok kararlı, on üç yaşında Empoli'ye aynı adı taşıyan takımda oynamak için taşındı. Görünüşe göre umutlar pek parlak değil ve Serie A'ya giden yol kesinlikle uzun ve acı verici bir biçimde zorlu görünüyor. Fakat Empoli'de, seneler süren "çalışma" sırasında geliştirmiş olduğu teknik ve ceza alanına girme hızı sayesinde kısa bir süre içinde kendini kanıtladı ve maçları genelde bu biçimde çözdü.

Toskana şehrinde, diğer şeylerin beraberinde, müstakbel eşi Rita ile tanışır. 1990-91'de C1'deki ilk çıkış. Vincenzo hemen öne çıktı, fakat fibula kırığı ve ardından viral enfeksiyon onu 1992-93 sezonunun çoğunda durdurdu.

Kariyeri için gerçek lansman ertesi yıl geliyor. Her açıdan heyecan verici bir sezonda Montella 17 gol kaydetti. Etrafındaki dikkat somutlaşıyor ve giderek daha fazla tetikte oluyor, öyle ki giderek daha önemli takımlar ortaya çıkmaya başlıyor. Bunlardan birisi de onu bir sonraki sezon için satın alan Genoa. Bir adım daha geçildi, şimdi Montella B'de. Neyse ki, sonuçlar gurur verici olmaktan öte ve totogol'un son çetelesi tüm şampiyonada yirmi bir gol atıyor.

Diğer şeylerin beraberinde, tam da o yıl, "karakter" Montella'nın ayırt edici fonksiyonlarından biri, golcünün sahada koşarken taklit etmeye başladığı hoş ve pitoresk "uçak" canlanıyor, görünüşe göre dönüyorlar, şutlarından biri kaleye her ulaştığında. Bu eğlenceli pratiğin "vaftizi", ironik bir biçimde, önümüzdeki yıl kendi saflarında düşünecek olan aynı takım olan Sampdoria'ya karşı bir derbide kaydedilir. Ve işte büyük dönüm noktası: Sampdoria, Vincenzo'nun senelerdir beklediği fırsat olan Serie A'ya terfi etti.

Üst ligdeki ilk çıkış fakat patlayıcı olarak tanımlanır. Büyük takımların önündeki "acemi" oyuncunun bir tür huşu ve Serie A efsanesinden korkanlar hayal kırıklığına uğradı (duruma göre olumlu etkilendi). Attığı yirmi iki golle, esasında o vakitler Roberto Mancini adındaki diğer şampiyon olan omzu sayesinde en iyi turnuvanın en golcü yardımcısı unvanını kazandı . Böylesine göz kamaştırıcı bir çıkıştan sonra, Montella'nın kendisi böyle bir sorumluluğa henüz hazır olmadığını tekrar tekrar tekrarlasa da, hem çevrede hem de taraftarlar arasında Milli Takım'dan zaten konuşuluyor.

Bir atlet olarak özellikleri, ceza sahasında hemen hemen daima gol atmasına izin veren olimpik soğukluk ve rakibin yerini alan hareketlerin hızıdır.

İtalyan futbolunun yeni yıldızının yükselişi parlak bir biçimde devam ediyor. 1997-98 şampiyonasında çok yüksek bir trendle ortalama olarak yirmi gol attı. O noktada büyük takımlar artık bunu görmezden gelemezler. Transfer piyasası sezonunda, çok sayıda kulübün darbeyi garanti altına alma niyetiyle müzakereler fibrilasyona girer. Maalesef bir sonraki şampiyonanın başında ciddi şekilde yaralandı. Şubat ayında geri döner ve on iki gol atar, fakat Sampdoria'nın düşmesini engelleyemez. Fakat, Galler'e karşı bir maçta ilk çıkışını yapmış olduğu milli takım formasını kazandı.

Haziran ayında, Roma'nın agresif imza kampanyası, Montella'yı kazanmak da olmak üzere mükemmel sonuçlar elde etti. Aslında Roma, özellikle Zeman sebebiyle, uzun zamandır şampiyona kur yapıyordu , hazırlanan kadroda tarzının mükemmel olacağına ikna oldu. Fakat, fiili yerleştirme sırasında Zeman , diğer destinasyonlar için çantalarını çoktan topladı ve yerini Fabio Capello aldı.Kim, bu konu da, bir hayli başka fikirlere sahip. Montella için önemli bir hoşnutsuzluk kaynağı olan zorlu ve çelişkili bir sezon başlar. Performanslar mükemmel, goller geliyor, fakat Capello, Montella'yı sahibi olarak sabit tutmak istemiyor. Oynamak için oynuyor, fakat koçun onu doksan dakika boyunca sahada tutması zor. Her halükarda, senenin sonunda goller hala on sekiz ve Montella şampiyonada en çok gol atan İtalyan oyuncusu.

Haziran 2000'de Roma , bir başka tartışmasız şampiyon ve ünlü "gol makinesi" olan Gabriel Omar Batistuta'yı satın aldı (o kadar ki hayranlar ona "Batigol" lakabını taktı). Her ikisinin de rolleri, tercihler, tartışmalar vb. Konularda tartışmaların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Antrenörün kararları net: Montella oynuyor fakat tipik dizilişten hariç tutuluyor. Capello, sol kanatta Marco Del Vecchio'yu, ortada Batigol'u ve arkalarında Francesco Totti'yi tercih ediyor . Montella için satış hakkında konuşmaya başlıyoruz. Zeman yine de isterdiNapoli'ye (gerçek bir "takıntı"!), ama Roma başkanı Franco Sensi karşı çıkıyor ve onu tutmak için her şeyi yapıyor. Parça parça oynamasına rağmen atılan on üç gol dikkate alındığında, güven iyi bir biçimde ödüllendirilir. O yıl Roma şampiyonluğu kazandı; bizler için belirsiz renklere sahip bir şampiyonluk, özetle. Zaferin tatlılığı, yine onun katkısı sayesinde, yedek kulübesinde geçirilen pek çok Pazar tarafından lekeleniyor.

Her durumda, Roma onun takımı ve sonraki senelerde bile takımın bir parçası olmaya devam ediyor. Üçüncü Roma Scudetto sezonunda, her şeyden önce Batistuta'nın yerine oynuyor. Arjantinli şubat ayında sakatlandığında, Montella defalarca oynuyor ve gol atıyor. Üçüncü son yarışta Capello onu yine dışladı. İkinci yarıya Roma ile bir golle giriyor ama Destiny'nin bazen elini uzattığı söylenince Montella yirmi beş metreden antoloji lobuyla golü atıyor. Temel ağ, daha yakından incelendiğinde, belki de sonradan anlaşıldığında belirleyicidir. Şansın ve yeteneğin öptüğü bu başarılar karşısında, fakat artık dayanım kabının dolduğunu hissediyor. Katıldığı ilk basın toplantısı vesilesiyle, sonunda tükürür ve kendisine saygısı olan herhangi bir şampiyon gibi sahada olma arzusunu ve tüm acısını ilan eder. Söylemeye gerek yok, hala Napoli'ye karşı çıktı ve yalnızca son on dakikaya girdi. Durumdan biraz bıkmış olması mantıklıydı. Ve esasında, soyunma odalarının girişinde, direk olarak kameraların önünde Capello ile "tartışıyor" (bu bir eksikliktir). Sonuç: Parma'ya karşı, şampiyonluk kapanmışken (bu son maçtı), ilk dakikadan itibaren sahada. Kişisel intikamı mı? İkinci yarıda rakiplere uygulanmakta olan sıfıra sıfır damgası. Soyunma odalarının girişinde direk olarak kameraların önünde Capello ile "tartışıyor" (bu yetersiz bir ifade). Sonuç: Parma'ya karşı, şampiyonluk kapanmışken (bu son maçtı), ilk dakikadan itibaren sahada. Kişisel intikamı mı? İkinci yarıda rakiplere uygulanmakta olan sıfıra sıfır damgası. Soyunma odalarının girişinde direk olarak kameraların önünde Capello ile "tartışıyor" (ki bu yetersiz bir ifade). Sonuç: Parma'ya karşı, şampiyonluk kapanmışken (bu son maçtı), ilk dakikadan itibaren sahada. Kişisel intikamı mı? İkinci yarıda rakiplere uygulanmakta olan sıfıra sıfır damgası.

Birkaç kişi ile beraber onu idol seçen Roman hayranları tarafından çok sevilen Montella, daima karakterin açık sözlülüğü ve kristalize tavırlarıyla karakterize olmuştur. İronik olarak, doğum günü Capello'nun doğum günü ile aynı güne denk gelir .

2007 senesine kadar Roma'da kaldı, daha sonra Londra'nın Fulham takımıyla oynadı ve kısa bir müddet sonra tekrar İtalya'ya döndü. Sampdoria'da (2007-2008) kısa bir müddet kaldıktan sonra 2008-2009 sezonu için Roma'ya döndü. 2 Temmuz 2009'da futbolu bıraktığını açıkladı: fotoğrafı maçlarda ligler ve kupalar dahil 235 golü var. Yeni işi AS Roman gençlik piyasasının koçu olarak.

Şubat 2011'de Claudio Ranieri'nin aklanmasının ardından Başkan Rosella Sensi, Vincenzo Montella'yı Roma'yı Serie A şampiyonasında yönetmesi için aradı.

9 Haziran 2011'de Catania'nın teknik patronu oldu ve kurtuluşu elde etti. Ertesi yıl, çok pozitif bir yılı tamamlayarak şampiyonluğu dördüncü sırada tamamlayan Fiorentina'yı çalıştırdı; İtalya Kupası'nda çeyrek finale yükseldi. Şampiyonanın sonunda Vincenzo Montella , Enzo Bearzot Ulusal Ödülü'ne layık görüldü .

Ertesi sezon İtalya Kupası finalini Napoli'ye kaybeden Fiorentina, Juventus'a elenerek Avrupa Ligi'nde ilk eleme turlarına ulaştı ve hala ligde dördüncü sırada yer aldı.

Haziran 2015'te Fiorentina, fotoğrafı web sitesinde yapmış olduğu bir basın açıklamasıyla, koçun sözleşme maddelerine ilişkin şirket aleyhine yapmış olduğu bazı açıklamalardan sonra davranışları sebebiyle Montella'yı muaf tuttu. Kasım ayında aklanan Walter Zenga'nın yerine Sampdoria yedek kulübesini devraldı .

28 Haziran 2016'da Milan ile 2,3 000 000 avro değerinde iki senelik bir sözleşme imzaladı ve onu son iki buçuk senede takımın altıncı antrenörü yaptı. Fakat Montella da kötü sonuçlar sebebiyle Kasım 2017 sonunda aklandı. Onun yerine baharın teknik patronu Gennaro Gattuso geliyor .

Vincenzo Montella hangi takımalrı çalıştırdı?
Fiorentina
Sevilla
Milan
Sampdoria
Fiorentina
Catania
Roma

İhlas Haber Ajansı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN