BİR NEFESTE SEN OL - Semih KARAKOÇ

BİR NEFESTE SEN OL


BİR NEFESTE SEN OL

BİR NEFESTE SEN OL

Covid-19 kırmızı ve turuncu ile bezenmiş şehirlerde ve ülke çapında üçüncü kez dalgalanıyor,
yaşadığımız ve çalıştığımız Mersin ilinde yüksek risk arz eden bir görünüm var. Sağlık çalışanları kolektif bir şekilde, insan hayatlarını kurtarmak için maskelerle ve yüz siperlerinin arkasında tüm emekleri ile çalışmaya devam ediyor. Kâinatın gözde varlığı olan insanı yaşatmanın veya bir can kurtarmanın tüm insanlığı kurtarmış gibi değer arz edeceğini bilerek işlerine dört elle sarılıyorlar. Hastane koridorları, tüm çabalara rağmen kaybedilen canların hüznüyle bir o kadar ağır. Hepsi aynı felsefe ile insanlığa sevgi ile bağlanmış durumda: Elif okuduk ötürü Pazar eyledik götürü Yaratılmışı hoş gördük Yaratandan ötürü:


Tükenmişliğin eşiğinde hemşireler


COVID-19'un büyüklüğü benzeri görülmemiş olduğundan, ruh sağlığı etkisinin de benzeri görülmemiş olabileceğine dair endişeler var. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, salgının sağlık çalışanlarının ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini de ortaya çıkardı; Hemşire, Ebe, ATT, Laborant, Paramedik ve Röntgen teknisyeni arkadaşlarımın önemli bir kısmının, olağanüstü yüksek oranlarda depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve sıkıntı ile birlikte toplumsal bir histeri yaşadıkları bilinen bir realitedir. İşyeri stresi, sağlık profesyonellerinin fiziksel ve duygusal refahını, verimliliklerini azaltarak genel yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiliyor.


Sadece alkışlamak yetmez


Savaş kahramanları olarak idealize edilmekten tatmin olmuyoruz. Yaptığımız zorlu ve fazladan çalışma için takdir edilen alkışlar ve ödüller almış olabiliriz, hatta yakın zamanda bizler için heykeller diktiniz veya anıt eserler yaptınız. Heykelim varmış altından, çıkamaz oldum yoğun bakımdan… Bakırköy Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve en son bildiğim Toroslar Belediyesi. Lakin bu heykel açılışlarına bile bizleri yani gerçek emekçileri çağırmadınız. Heykellere alerjim yok sonuçta kim bizleri hatırlıyor maddi veya manevi bir şeyler yapmaya çalışıyorsa minnettarız.


Benim naçizane önerim


Nerede bir dert varsa deva oraya gider, su, neresi alçaksa oraya akar demişler, marifet deryasının incisi ve yüreği sağlık canlarımız için sadece alkış ve heykeller yetmez bütçelerine de katkıda bulunmak gerekiyor. Peki, nasıl olabilir.

İşte bir reçete:

Özellikle Mersin şehrinde kurulu olan şehir hastanesi pandemide ağır bir rol üstlendi. Tedavi başarısı ve muhteşem idareci, sağlık kadrosu ile cihanda bir taneler. Onların bütçelerine dişe dokunur bir proje geldi aklıma. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Mezitli belediyesi sesimi her kim duyuyor ise, hastanemizde çalışan Ebe, Hemşire, Röntgen teknisyeni, Laborantlar (bunlara sadece sorumlu hemşireler dâhil, uzman ve pratisyen tabip ve idareciler hariçtir) içinden üzerinde herhangi bir tapu kaydı ev arsa, daire, tarla olmayan bir sağlık çalışanına müstakil bir ev veya daire son derece şeffaf bir çekiliş ile hediye edilebilir. Maddi değeri yaşamaya yetecek, temiz, bakımlı, boyalı, mütevazı bir evi tapusu ile bir sağlık neferine hediye eylemek bence en büyük jest olacaktır. Bizleri gerçekten seviyor ve emeğimizi takdir ediyorsanız, haydi biraz şartlarınızı zorlayın ve heykellerden çok daha dişe dokunur bir destek ile yanımızda olun. Sizin bu projeye desteğiniz inşallah tüm yurdumuzda ses getirecek maddi bir ödüllendirme olacaktır. Tulumlarımızın içinde sırılsıklam ter deryasında sizleri yaşatmak için verdiğimiz kutsal mücadeleye bir nefeste siz verin derim. Hoş çakalın erenler canlarım.

Yazar ve sağlık personeli

SEMİH KARAKOÇ

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!