E-TWİNNİNG: AVRUPA'DAKİ OKULLAR TOPLULUĞU - Semih KARAKOÇ

E-TWİNNİNG: AVRUPA'DAKİ OKULLAR TOPLULUĞU


TWİNNİNG: AVRUPA'DAKİ OKULLAR TOPLULUĞU

Küresel bir sorun haline gelen covid-19 pandemisi insanları ve yaşam şekillerini önemli ölçüde etkilemiştir. Pandemiden dolayı öğrenciler eğitimde önemli aksaklıklar yaşanmış, bütün dünyada eğitim farklı bir boyut kazanmıştır. Ülkeler COVID-19 enfeksiyon ve ölüm oranlarında farklı noktalarda yer alırken, dünya çapında şu anda pandemi nedeniyle okulların kapanmasından etkilenen 186 ülkeden 1,2 milyardan fazla çocuk var. COVID-19'dan bu yana, sanal ders, video konferans araçları, çevrimiçi öğrenme metotları dramatik bir şekilde hayatımızın her alanına girmeyi başardı. COVID-19'dan önce bile, eğitim teknolojisinde zaten yüksek bir büyüme ve benimsenme vardı.

Bu, öğrenmenin geleceği için ne anlama geliyor?

Okullar, kolejler, birçok kurum ve işletme, çevrimiçi dersleri uygulamak için tabanlarını sanal platformlara kaydırdı. Sonuç olarak, okul öncesi eğitimden üniversite düzeyine kadar eğitimin tüm aşamalarının ihtiyaçlarını karşılayan çevrimiçi eğitim, sıradan yüz yüze sınıflara bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin çoğu artık sanal ders alıyor ve çevrimiçi ortamda daha fazla sosyalleşiyor hatta uluslararası projeler bile gerçekleştiriyor.

Öğrenmeden asla vazgeçme, proje kardeşliği!

eTwinning, Avrupa'daki okullarla bağlantı kurmanın ve Erasmus + Okul Eğitimi projeleri geliştirmenin harika bir yoludur. eTwinning, Avrupa çapında 500.000'den fazla öğretmenden oluşan bir topluluğu birbirine bağlayan ücretsiz bir çevrimiçi platformdur. Bilgi ve İletişim Teknolojisini (BİT) kullanarak, herhangi bir müfredat alanında ortak bulmak ve ortak projeler üzerinde çalışmak için ilk ve orta dereceli okulları destekliyor. eTwinning, bir platformdan çok daha fazlasını gerçekleştirerek, birlikte çalışan ve birbirlerinden öğrenen bir topluluk yaratmayı ve kıta Avrupası’nı öteler ile buluşturmayı amaç edinmiş bir projedir. Geçtiğimiz 16 yılda, 200.000'den fazla okuldan 800.000'den fazla öğretmen eTwinning kullanıcısı oldu. Anaokulundan orta ve mesleki eğitime kadar 93.000'den fazla proje yürütüldü.  Çok fazla ilham verici örnekler var. Örneğin "Evde Birlikte Kalmak" konusunu ele alan inovasyondan bahsedelim. Bu eTwinning projesi, okul kapanışları sırasında Yunanistan, Almanya ve Romanya'da ki genç öğrencilerle bağlantı kurdu. Bu kadar çok öğrenci yalnız kalmak yerine bağlantıda kalmayı başardı, daha geniş bir topluluğun parçası oldu ve evde pek çok etkinliğe katıldı. Bir başka örnek de Portekiz'den. Oradaki öğretmenler, öğrencileri evdeyken desteklemek için eTwinning aracılığıyla öğrenilen yenilikçi pedagojileri kullandılar. Öğrenciler haftada iki kez sohbet oturumlarına katıldılar. Karbon ayak izlerini hesapladılar, sonuçları karşılaştırdılar, onu nasıl azaltabileceklerini düşündüler ve iklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçlarını içeren bir tabloyu tamamladılar. Peki! Bizim çocuklar neler yapıyor. İşte bizden bir yenilikçi proje örneği;

Yeni bir fikrim var öğretmenim!

Kayseri Erkilet Süleyman Tarman İlkokulu 4/C sınıfı öğrencileri, öğretmenleri Selma YUMLU rehberliğinde yeni bir eTwinning projesine başladılar. Kuruculuğunu Kayseri Şehit Jandarma Komando Er Hacı Aydıncı İlkokulu öğretmeni Berrin Koç ve Antalya 60. Yıl İlkokulu öğretmeni Deniz Solaker'in yaptığı A.T.A IS LOVE (ART, TECHNOLOGY, ANIMAL IS LOVE ) projesine Türkiye, Hırvatistan, Polonya, Portekiz İtalya, Romanya ve Litvanya’dan toplam 20 okul katılmaktadır. Mevcut proje ile öğrencilerimiz Avrupa’dan birçok okuldan akranlarıyla birlikte çalışma imkânı bularak, iletişim ve işbirliği içinde sanatsal aktivitelere başlamışlardır.

 Üç ay sürmesi planlanan proje boyunca öğrencilerimiz hayvan sevgisi ve teknoloji ile harmanlanmış etkinliklerine başladılar. İlk olarak Suzanna Valadon'un "İki Kedi “resminden yola çıkarak resim sanatı üzerinde çalışan öğrencilerimiz şu an ortak bir şiir kitabı üzerinde çalışıyorlar.

Editörün notları:

Efsaneye göre, Fransız ressam Suzanne Valadon (1865-1935,  Empresyonist resmin öncüsü, kedi tablosu 1918 yılına aittir) Cuma günleri evcil hayvanlarına havyar verip beslermiş. Aynı zamanda en sevdiği şişman kedisi olan Raminou’nun keyifli hallerini tuvallerinde resmedermiş… Hoşçakalın minik tırtıllar… image.png

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!