MEKTEBİN BACALARI DERS VERSİN HOCALARI - Semih KARAKOÇ

MEKTEBİN BACALARI DERS VERSİN HOCALARI


MEKTEBİN BACALARI DERS VERSİN HOCALARI

Sağlık Bakanlığımızın başarılı aşı kampanyası ve aşılama oranında Avrupa birinciliğimiz sonrası artık okulların açılması konusunda oldukça iyimserim… Bir haftadır özellikle 5-24 yaş gurubunu inceliyorum. Ülkemdeki başarılı hekim ve enfeksiyon uzmanlarının önerilerini takip ediyorum. Ortak görüşlerin –olumlu veya menfi- bir sonucunu yazmak istedim.

Dünyadan ve ülkemizden verileri analiz ediyorum. ABD’ de tüm eyaletler bazında 4 Şubat 2021 tarihine kadar 2.336.000 çocukta Covid-19 hastalığı saptanmış. Bu çocukların binde ikisi hastanede yatarak tedavi görmüş. 227 çocuk ve genç hayatını kaybetmiş. Nüfus toplamı ülkemizden fazla olan 11 eyalette ise ölen çocuk yok. Bir karşılaştırma ile: Bu sayı 2018 yılında aynı yaş gurubunda nezle ve grip olan çocuk sayısının nerede ise beşte biri kadar. 2018 yılında ABD’de iki bin kadar çocuk viral solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile kaybedilmiş. ABD, eyaletler bazında farklılık gösterse de okulları sürekli kapalı tutmadı. Eğitime devam etti. Kısa kapanmalar uyguladı. Yaz tatilini veya resmi tatilleri uzattı, erkene veya geçe aldı. Ama eğitimi bloke etmedi. Müfredatını uyguladı. Ülkemizde ise sağlık bakanlığımız (bir makaleden aldığım bilgi) üç ay önce açıkladığı veride 0-15 yaş gurubunda 12 çocuğumuzu kaybettiğimiz bildirildi. 0-25 yaş baz alındığında ise toplam 22 kaybımız var. Bildiğiniz gibi ABD’nin aksine biz Mart ayından beri okullarımızı kapalı tutuyoruz. Şimdiden üç sömestr kaybettik. Haklı olarak diyeceksiniz ki: Bir tek çocuğumuzu bile kaybedeceksek o okullar hiç açılmasın. Haklı ama gerçekçi bir yaklaşım değil bu. Mesela 2019 senesinde bırakın hastalığı, okul ve okul bahçesinde, okul servislerinde hayatını kaybeden çocuklarımızı düşünün.

Üzerine okul duvarı, pota, kale direği, uçan çatı parçaları devrilerek hayatını kaybeden, Çıplak elektrik kablosu ile çarpılan, Serviste unutulan, servis aracının altında kalan veya okul servisi kazalarında hayatını kaybeden, Merdivenden düşen, Beden eğitimi dersinde kalp krizi, beyin kanaması geçiren ve hayatlarını kaybeden çocuklarımızı düşünün. Sırf bu kayıplarımız oldu diye “okullar kapatılsın” dedik mi? TÜİK raporuna göre: 2019 yılında 0-24 yaş gurubunda 2989 çocuğumuz dışsal yaralanma ve zehirlenme nedeni ile ölüm istatistiklerine girdi. Okullar kapatılsın dedik mi? Diyebilir miyiz? Okullar açılmalı. Biz eğitimlerine ellerinden geldiği kadar devam eden bir İsveç, bir Almanya, bir İngiltere, bir Japonya değiliz arkadaşlar. Zaten yarışa geriden başladık. Aramızdaki mesafe de aleyhimize giderek açılıyor. Okulların açılmasına karşı çıkmayalım. - Dersliklerde küçücük çocukların maske takmasına ve mesafeye dikkat edelim. - Özel sağlık problemi olan, bağışıklık sistemi zayıf veya zayıflatıcı tedavi gören çocuklarımızın evde nasıl tedavi almaları gerektiği konusunda kafa yoralım.

- Kaybettiğimiz üç sömestri telafi edecek müfredat hazırlığına kafamızı yoralım. Öğretmenlerimiz de panik yapmasınlar. Vatan için, milletinin menfaati için her meslek gurubu fedakârlık yapıyor ve yapacaktır da. Ki benim bildiğim en fedakâr olanları sevgili öğretmenlerimizdir. Bizim tarihimiz vatan savunmasında cepheye koşan öğrenciler, öğretmenler ve o yıl mezun verememiş okullar ile dolu. Yok denecek kadar az bir riski, en az gelişmiş diğer ülkeler kadar göğüslememiz lazım.

Çocuklarımız için endişelerimiz Covid-19 olmasın.

Çocuklarımızı asıl öldüren güvensiz okul bahçeleri, denetimsiz servisler, kantinler, denetimsiz yemekhaneler ve yurtlar. Dikkatimizi onlara verelim.

Haydi, bakalım iyi dersler canlarımız…

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

HAMARTİA

03Tem

SU GİBİ YAŞAMAK…

11Haz

ARDINDAN..

23May

ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK

01May

BENLİK SAYGISI ve ÖZGÜVEN