MU, DELTA, LAMBDA VE BİTMEYEN CORONA - Semih KARAKOÇ

MU, DELTA, LAMBDA VE BİTMEYEN CORONA


Virüsler mutasyon yoluyla sürekli değişiyor ve bir virüsün yeni varyantlarının ortaya çıkması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), düzenli yayımladığı haftalık raporunda, ilk kez bu yılın ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ varyantına dikkat çekti. Mu, ilk kez Ocak 2021'de Kolombiya'da B1621 adını aldığında görüldü. O zamandan beri 40 ülkede tespit edildi, ancak şu anda küresel enfeksiyonların sadece %0,1'inden sorumlu olduğu düşünülüyor. Mu, Haziran ayından bu yana DSÖ'nün listesine eklenen ilk yeni varyanttır.


 DSÖ, korona virüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. Bunlar, VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Bunlar; 193 ülkede görülen Alfa, 141 ülkede görülen Beta, 91 ülkede tespit edilen Gamma, 170 ülkede tespit edilen ve son dönemde etkili olan Delta varyantları olarak belirtiliyor. ‘Mu Varyantı’ şimdilik ‘ilgi varyantları’ arasında sınıflandırılıyor. DSÖ tarafından izlenen diğer dört VOI vardır - eta, iota, kappa ve lambda - ancak bunların hiçbiri VOC olarak yeniden sınıflandırılmamıştır (Alfa Varyantı; B.1.1.7 olarak da bilinen alfa varyantı ilk olarak Birleşik Krallık'ta tanımlandı. Beta Varyantı; B.1.315 olarak da bilinen beta varyantı ilk olarak Güney Afrika'da tanımlanmıştır. Gama Varyantı; P.1 olarak da bilinen gama varyantı ilk olarak Japonya ve Brezilya'da tanımlanmıştır. Delta Varyantı; B.1.617.2 olarak da bilinen delta varyantı ilk olarak Hindistan'da tanımlanmıştır. Eta Varyantı; İlk olarak Birleşik Krallık ve Nijerya'da tanımlanan Eta varyantı, CDC'ye göre bazı monoklonal antikor tedavilerinin etkinliğini azaltma potansiyeli açısından izlenmektedir. Şimdiye kadar, ABD'de vaka tespit edilmedi. Iota Varyantı; Iota varyantı ilk olarak New York'ta tanımlandı. "Bamlanivimab ve etesevimab monoklonal antikor tedavisi kombinasyonuna duyarlılığın azalması" için izleniyor, ancak bunun alternatif monoklonal antikor tedavileri olarak ne gibi bir etkisi olacağı açık değil. Lambda varyantı; C.37 olarak da bilinen varyant, Güney Amerika'da, özellikle de virüsün en erken belgelenmiş örneklerinin Aralık 2020'de tespit edildiği Peru'da hızla yayılıyor).  Mu için de durum böyle olabilir, ancak daha fazla veri beklememiz gerekiyor. Mu'yu özellikle ilginç (ve ilgili) yapan şey, WHO'nun "bağışıklık kaçışının potansiyel özelliklerini gösteren mutasyonlar kümesi" dediği şeye sahip olmasıdır. Başka bir deyişle, mevcut aşı korumasını aşabilmenin ayırt edici özelliklerine sahiptir. Anahtar sorular?  Mu'nun şu anda baskın varyant olan deltadan daha bulaşıcı olup olmadığı ve daha ciddi hastalığa neden olup olmayacağıdır. Mu, ilk olarak alfa varyantında bildirilen ve daha hızlı iletimden potansiyel olarak sorumlu olan P681H adlı bir mutasyona sahiptir. Ağustos ayı başlarında Reuters haber ajansı, Belçika’daki bir huzurevinin tam aşılı (yani üç doz biontech olmuş) yedi sakininin Mu salgınından öldüğünü bildirdi.


Mu'nun genetik değişikliklerinin onu daha bulaşıcı hale getirmesi, daha ciddi hastalığa neden olmasına izin vermesi ve aşıların veya önceki varyantlarla enfeksiyonun neden olduğu bağışıklık tepkisinden kaçabilmesini sağlaması mümkündür. Bu da onu tedaviye daha az duyarlı hale getirebilir. Varyantlar çok ve vakalar yeniden yükselişe geçmişken bizlere düşen ne olursa olsun aşı silahımızı virüslere karşı kullanmak. Başka fikri olan?
Editörlere Notlar: yaşamın dinamik sürecinde her an ve her yerde yeni kitap dostları ve toplum için çalışan değerli bireyler tanımaktan çok mutlu oluyorum. Okulların açılmasına yakın memur arkadaşlarımın okul çağında olmayan çocuklarını bırakabileceği güvenilir kreş veya gündüz bakım evleri aradığını yakından takip ediyorum. Bu konuda çok güzel geri dönüşler aldığım bir kurum var. Mersin Toroslar Belediyesine ait Şehit Jandarma Uzman Çavuş Durmuş Tek Kreş ve Gündüz Bakım Evi oldukça başarılı bir bakım ve eğitim hizmeti veriyor. Şahsımın bu kurumda ki kişiler ile iletişim kurmasında yardımcı olan Belediye halkla ilişkilerden Sayın Canan Hanım, kreş ve gündüz bakımevinin başarılı yöneticisi Ayten hanımefendi ve liyakat sahibi, yetenekli, becerikli ve sevecen öğretmenimiz Belma hanımefendiye teşekkür ediyor ve iyi ki varsınız diyorum. Hoşçakalın erenler ve canlar…

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!