ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK - Semih KARAKOÇ

ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK


ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK…
Sağlık sorunlarının kaynağının ikili ilişkiler olduğunu saptanmış hastalar, bu sorunlardan hızla kurtulmanın yollarını sorar ve ararlar…
Onlara, sizlerle de paylaşacağım şu çok önemli gerçekleri hatırlatırım:
Hayatınız boyunca kuracağınız en yakın ve en uzun ilişki, kendinizle olandır.
Kendinizle kurduğunuz ilişkinin niteliği, başkalarıyla ilişki kurma biçiminizi belirler. 
Sağlıklı bir ilişki için öncelikle kendinizi tanımanız gerektiğini fark ettiğinizde, başka bir insanla doğru bir ilişki kurma olasılığınız artar ya da gerektiğinde yıkıcı ilişkinize son vermeniz mümkün olur.
Benlik farkındalığınız arttıkça, kendinize ve başkalarına daha sağlıklı bir mesafeden bakar, olayları daha net görürsünüz. 
Bu mesafe, tüm farklılıklara ve sorunlara rağmen aranızda bir zamanlar tutkunun, aşkın ve sevginin olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur. 
Ya da bir zamanlar sevgi, mutluluk ve eğlence dolu zamanları paylaştığınız o insanı hala seviyor olsanız bile, yaşamınızda artık ona yer vermenizin doğru olmadığını fark edebilirsiniz. 
Mutluluk ya da mutsuzluğunuzun sorumluluğunu başka birinin omuzlarına yüklemeniz, hayal kırıklığına uğrayacağınız, incineceğiniz ve sonunda muhtemelen çıldırma noktasına varacağınız anlamına gelir. 


Bilinçlendikçe, suçlamanın ve gereksiz yere suçu üstlenmenin, iyi bir yaşam için asla yararlı bir yaklaşım olmadığını öğrenirsiniz. 
Öfkenizin, hayal kırıklığınızın, yalnızlık korkunuzun, kötü muamele ya da ihanete uğramışlık hissinizin bilincine varmanız, sorunların çözümünde üstlenmeniz gereken rolü anlamanızı sağlar. 
İlişkinizde mutlu olmanızın ya da gelecekte daha iyi bir ilişki kurmanızın yolu, nerelerde tıkandığınızı, hangi hataları sürekli tekrar ettiğinizi görmenizden geçer.
Dolayısıyla ilişki sorunlarının çözümüne odaklanmadan önce, zaaflarınızı tanımanız ve onları daha etkin bir şekilde yönetmeyi öğrenmeniz esastır.
Ancak o zaman ilişkinizde kalıcı bir iyileşme ya da gerektiğinde sağlıklı bir ayrılık mümkündür.
Duygularınızı farklı açılardan bakarak keşfetmeniz, her anlamda paha biçilemez bir kazanımdır.
Bu kazanımsa, daha sağlıklı bir zihin, beden ve yaşam demektir.


Editörlere Notlar: yaşamın içinde yine çok munis ve alçakgönüllü gönül insanlarına rastlıyor ve bundan çok mutlu oluyoruz. Bu insanları burada ismen anmaktan mutluluk duyuyorum. Efendim! Yolumuz bir düğün dernek cemiyetine düşmüşken, bir yol üstü restoranda denk geldi. Kimseyi tanımıyorduk ve öylece verilen siparişleri bekliyorduk. Öyle bir servis ve sıcak karşılama gördük ki, yemek ve gurme kültürlerini takip eden kişilere bu müesseseyi söylemeden geçmek olmaz dedik!... Bizleri en iyi şekilde ağırlayan, özellikle Mersin’den,  Adana’ya kebap yemeğe gidenlerin uzun yol yapmalarına gerek yok. İşte! En yakın rotanız Yıldırımlar balo, kır bahçesi ve restaurant.  İşletme sahibi ve tüm ekibe tekrar tekrar teşekkür ederiz. Bir gün yolumuz düşerse veya davet edilirsek, yemek ve eğlencenin merkezine koşarak gideceğiz inşallah, tabii bu sefer ailemizle… Herkes sürdürülebilir bir enerji dünyasında yaşamalıdır. Bu cümlenin anlam bulmasında en önemli pay tabi ki bu kurumda çalışan emekçilerdir. Yakın zamanda abonelik işlerimizde, bizlere güler yüzü ve deneyimi ile harikulade yardımcı olan Enerji SA kurum abonelik işleri personelleri, Fatma Keskin ve Zeliha Coşkun, iyi ki varsınız…

Bina yönetim konusunda ileri hizmet anlayışı ile Mersin’de aranılan bir kurum ve onun değerli yöneticisi olan Gözde Bina Yönetiminden Taner Ummak Bey, bizlere verdiğiniz danışmanlıktan dolayı çok müteşekkiriz efendim. Ülkemiz gençliğini ve sporunu günümüz gerekleriyle uyumlu, geleceğin meydan okumalarına karşı hazırlıklı, yerli değerlere duyarlı, dünya kültürünü reddetmeyen, yenilikçi ve rekabetçi bir düzeye ulaştırmak; sportif olarak, Türkiye'nin uluslararası alanda başarılı ve nitelikli temsil edilmesini sağlamak için elinden gelen tüm beceri ve birikimini Toroslar İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü için harcayan muhteşem yönetici arkadaşımız değerli Mehmet Özdemir bey, sizin 1000 kişilik spor salonunda, yüksek hizmet kalitesi anlaşışı ile spor salonunun fitness alanlarının yenilenmesi ve özellikle, gençlerin kötü yola düşmemesi adına onları spora teşvik için verdiğiniz muazzam mücadeleyi biliyoruz ve halk olarak takdir ile alkışlıyoruz. Hep basın olarak yanınızda yer alacağımızı beyan ediyoruz. Teşekkürler sevgili müdürüm. Eeee bugünde uzun bir makale oldu. Hakkınızı helal edin erenler ve canlar….

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

HAMARTİA

03Tem

SU GİBİ YAŞAMAK…

11Haz

ARDINDAN..

23May

ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK

01May

BENLİK SAYGISI ve ÖZGÜVEN