SCHİNDLER'İN LİSTESİ - Semih KARAKOÇ

SCHİNDLER'İN LİSTESİ


“SCHİNDLER'İN LİSTESİ”
Mübarek Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğu ile oruçlarımızı eda etmeye çalışırken, maalesef dünya üzerinde yine savaş ve vahşet kol geziyor. Ukrayna’da yaşananlar kan dondurucu cinsten. Yakın zamanda, , Rusya Kramatorsk'ta bulunan bir tren istasyonuna roket saldırısı düzenledi. Yüzlerce sivil –ki içinde çocuklarda var- hayatını kaybetti.  Hayatın sona ermesi veya ölüm mefhumu derken güncel bir haber var önümde ki gazetede. Bir dönem tüm dünyayı kasıp kavuran ve 7 dalda Oscar kazanan Steven Spielberg'in yönetmenliğini yaptığı Schindler’in Listesi filmini hatırlarsınız dimi erenler.. Film, birçoğumuzun dünyaya gelmediği yıllarda yaşanan Yahudi Soykırımı (Holokost) ve Oskar Schindler’in kurtardığı Yahudileri konu alıyordu.  Çok sayıda insanın hayatını kurtaran ve Nazi Almanya’sının başlattığı soykırımdan kaçmalarını sağlayan Oskar Schindler’in sekreteri- Yahudilerin listelerini bu hanım sekreter hazırlamıştır-  Mimi Reinhardt,  107 yaşında İsrail’de hayatını kaybetti.
Bir Nazi partisi üyesi olan Oskar Schindler, Polonya'daki fabrikasında 1200’den fala Yahudi’yi işe alarak, Auschwitz toplama kampına gitmesini engellemiştir. Ezici bir kötülük karşısında, Schindler'in Listesindeki Yahudiler bozulmamış bir ruh ve hayatta kalma arzusu sergiler.  II. Dünya Savaşı'nı bir zenginleşme aracı olarak gören, bir fabrika açmak ve Yahudileri açlık ücretleriyle çalıştırmak için Nazi işgali altındaki Polonya'ya taşınan bir adam. Amacı milyoner olmaktı. Savaşın sonunda hayatını riske atmış ve servetini bu Yahudileri kurtarmak için harcamış ve hiçbir zaman kullanılabilir tek bir mermi üretmeyen bir mühimmat fabrikasıyla Nazileri aylarca dolandırmıştı.  Bugün "Schindler'in Yahudileri" ve onların soyundan gelenlerin sayısının yaklaşık 6.000 olduğunu ve Polonya'nın Yahudi nüfusunun 4.000 olduğunu öğreniyoruz. Schindler, Ekim 1974’te beş parasız ve neredeyse tanınamayacak bir şekilde Almanya’da öldü. Spielberg,  savaş buhranının yanı sıra dönemin koşulları içerisinde insanların yaşadıkları ve savaşın acımasızlığını bir sert bir yumruk gibi yüzümüze vuruyor. 
Schindler ve filmden alınan en önemli ders ise: Büyük bir yanlışı durduramasanız bile, çok anlamlı olacak bir şey yapabilirsiniz. Oskar Schindler hayatını riske attı ve Nazi Partisi'nin ezici kötülüğüne karşı tek başına durdu. Bir adamın bir başkasının hayatını kurtarabileceğine dair güçlü fikir, tüm filmin temelini oluşturuyor.  Kurtardığı Yahudiler tarafından Schindler'e verilen yüzükteki Talmud'dan (Yahudi dini öğretileri) bir alıntı yapmak gerekirse, "Bir hayat kurtaran, tüm dünyayı kurtarmış olur."  Tek bir adam kötülüğe karşı durmayı seçmemiş olsaydı, Schindler’in altı binden fazla torunu asla doğmayabilirdi. Bu konu uzar gider hak ışığı erenler… Biz mahlası kısa keselim, bizim içimizde ki canlarımızın neler yaptığına bir göz atalım. Efendim!!  Hayatımın getirdi dinamizm içinde, şahsiyetlerini tanıma şerefine eriştiğim,  karakteri ve kişiliğini, dürüstlük ve mütevazılık ile yoğurmuş, gücünü ve bilgisini insanlığın yaşamına harcamayı şiar edinmiş, çok değerli insanlar var erenlerim. Bu mübarek günlerde, gizlilik içinde, ibadet ve iyilikte birbirleri ile yarışıyorlar. Onları köşemde yazmaktan gurur duyuyorum. Efendim! İçinde bulunmaktan gurur duyduğum Memur-Sen ailesinin bir kolu olan,  Mersin Sağlık-Sen Başkanım,  sağlık personellerinin mesleki sorun ve dertleri ile meşgul olmanın yanında, ne güzel bir ameldir ki, yardım dernekleri ile temas kurarak, garip, gureba, dul ve yetimlerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak için elinden gelen çabayı gösteriyor. İnsanın bir amelde niyeti ve ihlası önemlidir. Amellerin ve ibadetlerin değerlisi gizli yapılandır. Bu konuda ki üstün hassasiyetinizden dolayı Allah sizden razı olsun Başkanım. 
Amellerde dikkat edilecek en önemli husus, sevap hesabı yapmak yerine Allah'ın rızasını kazanmak olmalıdır. Yakın bir zamanda gençlerin spora yönelerek, zararlı alışkanlıklardan uzak durmaları için çaba harcayan, onlara modern spor alanları kazandırılması için veren ve bu alanda güzel hayır ve hasenatlar imza atan H. Okan Merzeci mahallesi Muhtarı Sayın Aziz Filiz (aynı zamanda aynı tesiste gençler ile tüm tecrübelerini paylaşıyor)  ve spor ekipmanları ve tesissileri konusunda uzman TOPRAKSPOR Ekipmanları yetkili ismi Sayın Şener Toprak beyefendiye ne kadar teşekkür edersek azdır. Allah razı olsun…
Çoğumuz sıcak yuvalarımızda güzel bir iftar ve sahur vakti geçirmekteyiz fakat ülkemizde ve dünyada bulunduğu durumdan dolayı yemek hatta yuva bulmakta bile zorlanan insanlar var.  Hoşgörü, birlik, beraberlik, dayanışma ve paylaşma duygularını güçlendiren Ramazan ayında tüm imkânlarını insanların hizmeti için seferber etmiş kurumlarımızdan Akdeniz Belediyesinin güler yüzü, kadirşinas personellerinden, Başkan Yardımcısı, Sayın Onur Eryılmaz Gümüştok,  Sayın Mehmet Gündoğan ve Sevil Özsüslü; iyi ki varsınız erenler canlar… İyi ki yoksul ve yardıma muhtaçların yanındasınız. Hepinizden Allah razı olsun….

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Ağs

HAMARTİA

03Tem

SU GİBİ YAŞAMAK…

11Haz

ARDINDAN..

23May

ÖNCE KENDİNİZİ TANIMAK

01May

BENLİK SAYGISI ve ÖZGÜVEN