ŞEHİR İNOVASYONUNUN GELECEĞİ - Semih KARAKOÇ

ŞEHİR İNOVASYONUNUN GELECEĞİ


ŞEHİR İNOVASYONUNUN GELECEĞİ

Günümüz şehirleri büyük zorluklarla karşı karşıya ve büyük dönüşümler geçiriyor. Kentsel alanlarda hızlı nüfus artışı ile birlikte çevre sorunları ve bireylerin hizmet ve yaşam standartları açısından daha yüksek beklentileri var: Şehirlerimiz bu zorluklara nasıl cevap verebilir? İhtiyaçlarımızı karşılamak için kendilerini nasıl dönüştürebilir ve yeniden icat edebilirler? Şehirlerimizi şekillendirmede dijital teknolojilerin rolü ne olacak ve kentsel inovasyonu hangi ilkeler yönlendirecek?. Şehirlerin zorlukları: Binlerce yıldır şehirler, krallıkların, imparatorlukların, hükümetlerin, şirketlerin gelip gittiğini gördükleri için medeniyetlerin merkezleri olmuştur. Ancak, yalnızca birkaç on yıllık zaman diliminde kentsel çevre büyük dönüşümler geçirmektedir.

Günümüzün kitlesel kentleşme dalgası tarihsel olarak emsalsizdir: dünya nüfusunun yarısı kentsel alanlarda yaşamaktadır. 2050 yılına kadar bu rakamın %70'e çıkması bekleniyor.  Şehirlerin uğraşmak zorunda olduğu sorunlar da hızla değişiyor. Uzun süredir şehirlerin en yaygın sorunları, yaşlanan altyapılar, yetersiz ulaşım sistemleri, kaynak yetersizliği, kıt temiz su dağıtımı ve atık yönetimi olmuştur. Bugün, nüfusun büyük bir kısmı hala temel hizmetlerden ve bakımdan yoksundur, dünyanın her yerindeki şehirlerdeki suç ve yoksulluk oranı hala çok yüksektir ve bireylerin gerçekleştirme ve başarı fırsatları eşit olarak dağıtılmamaktadır. Nüfusun sürekli artması, çevresel zorlukların artması ve bireylerin hizmetler ve yaşam kalitesi açısından beklentileri arttıkça, şehirlerin çalışma ve hizmet sunma şeklini yeniden düşünmemiz gerekiyor. Kentsel inovasyonda göz önünde bulundurulması gereken bazı temel hususlar, vatandaşların refahını, dijital teknolojilerin sunduğu potansiyeli, çevre sorunlarını ve küreselleşmeyi içermelidir. Bu faktörler, gelecekte kentsel çevrelerimizi nasıl inşa edeceğimizi ve yaşayacağımızı belirleyerek, muhtemelen şehir bağlamının temel şekillendiricileri olacaktır.

Yaklaşık 8 ay gibi bir süredir yaşamak zorunda olduğum Toroslar ilçesi, daha önce yaşadığım Kayseri şehrinin 10 yıl uzağından seçilmiş insanlara hizmet vermeye çalışıyor. Sadece Belediye Başkanının her tarafa asılmış, pagan kültüründen çıkmış resimlerden başka görebildiğim bir pozitif yön olsa hemen bayram havası içinde yazacağım. Yollar asfalt yamalı pantolon, çevre düzenlemesi ve peyzaj ortalarda yok, katı atık yönetimi, dijital yönlendirme, ferah ve temiz park ve bahçeler, düzenli trafik,  mahalle pazarlarında kontrol ve denetim, spor tesisleri bu belediye hizmetlerini sınıfta bırakmaya yetiyor da artıyor bile.  Aktif yaşam tarzının teşvik edildiği yerler: Meydanlar, parklar gibi yeni kamusal alanların inşa edilmesi, açık hava etkinliklerinin uygulanması, trafiğe kapalı mahallelerin (Toroslar belediyesinin kaç tane trafiğe kapalı caddesi var soruyorum) yanı sıra yürünebilir ve bisiklete binilebilir sokaklar, vatandaşları dışarıda daha fazla zaman geçirmeye teşvik edecek ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olacaktır. 


Editörün notları: hayatın dinamik bir süreç ve her gün yeni insan ve yaşamlar ile karşılaşıyoruz. Şahsıma gelen şikâyet içeren elektronik postaları muhataplarına soruyor ve bilgi alıyoruz. Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü atama biriminde çalışan bir memur arkadaşımız, kamu adına gayet kibar, nezaket içinde son derece bilgilendirici bir şekilde bizleri çok memnun eden bir yaklaşım sergilemiş, görevini liyakat ile yerine getirmiştir. Teşekkürler Ahmet Balıksırtı.. Ayrıca Adana şehrinde ikamet eden otomobil, aksesuar ve tamir konusunda bizlere değerli bilgiler eren sevgili kardeşimiz, Emre Tekiner ve Alanya ilçemizde Ananas Hotelde görev yapan ve mükemmel bir müşteri hizmeti marifeti ile güler yüzlü yaklaşım sergileyen değerli Yusuf Doğan arkadaşım hepiniz iyi ki varsınız, hepinizi minnettarız. hoşçakalın erenler ve yarenler…

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!