Zamların Ardı Arkası Kesilmiyor. Tekel Marketler Kepenk Kapatıyorlar. Yüzde 47 Zam...

Enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte zamların ardı arkası kesilmedi. Şimdide Tekel ürünlerine yüzde 45 zam yapılınca Tekel marketler kepenk indirdi. Tekel başkanı Aybaş Türkiye geneli Tekel Büfeleri kapatıyoruz dedi..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Mersin haber 33 - Mehmet Sözen

Konuyla ilgili açıklamasında Özgür Aybaş, "Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz. Firmaların ürün vermemesi telefonları açmamaları sebebiyle muhatap bulunamadığından zincir marketlerin otomatik yüzde 40 zam yapmaları bizlerin ticaretini sekte vurmuştur. Ülkemiz adına geçmiş olsun. Ya zamlar açıklansın ya da ürün versinler" dedi.

Tekel Zam Aybaş

SOSYAL MEDYA YANKILANIYOR!...

Sosyal medya platformlarından seslerini duyurmak isteyen tüm vatandaşlar Tekel'e gelen ve son 3 günde diğer ürünlere gelen zamları protesto ediyorlar.. İşte paylaşımların bir kaçı şu şekilde;

"Bu gerçek olmasın abi yeter artık bıktık ya"

"Bunuda Burnumuzdan Getirdiniz Ya..!"

"Mecbur dolandırıcı olucaaaz, başka çare kalmadı"

 

"STOK YAPIYORLAR"
BBC Türkçe'nin İstanbul'da konuştuğu Tekel Bayii sahiplerinden Hüseyin Yanar, "Stok yapıyorlar, önden ürün alıyorlar, zam gelecek diyorlar." dedi ve Aybaş'ın çağrısına uyacaklarını söyleyerek "Mecbur uyacağız çünkü şimdi kapatmazsak sonrasında mecburi kapatacağız." dedi.

"SEKTÖR TAMAMEN BİTECEK"
Tekel Bayii işletmecisi Bedirhan Güngör de "Gelecek olan zamlardan firmalar bile bayilere ürün vermiyor, yüzde 50'den öncesinden stok yapan bayiler kâr ettiğini zannediyor. Ama insanların alım gücü zaten düştü, bu biçimde olduğu zaman bu sektör bütünüyle bitecek" yorumunda bulundu.

"FİRMALAR TELEFONLARIMIZA BİLE ÇIKMIYORLAR"
BBC Türkçe'ye ismini vermeden konuşan İstanbul'dan bir başka Tekel Bayii işletmecisi de "Üretici ve ithalatçı şirketlerden ürün istiyorum, artık telefonlarımıza bile çıkmıyorlar, cumartesiden beri böyle. Her sene zam geliyordu ancak bu kadar yükseği ilk kez geldi, bu bizi çok zarara sokacak." dedi.

İşletmeci sözlerinin devamında, "Mal tedariki sorun, şu anki fiyattan satarsam yeni alacağı ürün daha da pahalı, arayı nasıl sübvanse edeceğim? Bu nedenle geçici olarak kapatmayı düşünüyorum. Ama burası da bir işletme, bir kirası var, borcu, vergisi çalışıyor. Malzeme ödemelerim var, ne yapacağım ben de bilmiyorum." diye konuştu.

Sigara Zam Listesi

ENFLASYON SEPETİNDEKİ AĞIRLIĞI YÜZDE 4,88

Alkollü içecekler ve tütün mamüllerinin enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 4,88 seviyesinde bulunuyor. Bu oranını yüzde 4,57'sini sadece sigara oluşturuyor.

Son 5 yıl itibarıyla sigara ve alkollü içecekler grubunun enflasyon sepetindeki ağırlıkları şu şekilde:

  • 2017 - Yüzde 5,87
  • 2018 - Yüzde 5,14
  • 2019 - Yüzde 4,23
  • 2020 - Yüzde 6,06
  • 2021 - Yüzde 4,88

Alkollü İçecekler ve Tütün grubunda yer alan ürünlerin ayrı ayrı enflasyondaki ağırlıkları ise şöyle:

  • Rakı - Yüzde 0,1065
  • Viski - Yüzde 0,0209
  • Şarap - Yüzde 0,0264
  • Bira - Yüzde 0,1572
  • Sigaralar - Yüzde 4,5656 
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN